Konak’ta yağmur altında dilenci operasyonu yapıldı

Dilencilerin kimlik taşımaması, zabıtayı zor durumda bırakıyor.

Yağmur altında yapılan dilenci toplama operasyonunda zabıtalar zor anlar yaşandı. Toplanan dilenciler belediyeye götürülerek kimlik tespiti yapılmaya çalışıldı ancak 10 dilenciden ancak ikisinin kimliği tespit edilebildi ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’na göre 50 YTL idari para cezası kesildi. Dilencilerin üzerinden çıkan 176 YTL’ye de tutanakla el konuldu.

Konak Belediyesi Zabıta Amiri Yücel Gürbüz, dilencilerin operasyonlar sebebiyle yanında fazla para bulundurmadığını, topladığı paraları aracılar vasıtasıyla gönderdiklerini söyledi. Gürbüz, “Kimliği tespit edilemeyen kişileri polise teslim edeceğiz. Polisler, Kimlik Kanunu çerçevesinde işlem yapıyor. Bazen de kimlik taşımayan kişiler hakim kararıyla tutuklanabiliniyor.” dedi.

Yakalanan dilencilerden Ercan Koç (36), 1999 yılına kadar otomotiv fabrikalarında çalıştığını, şefliğe kadar yükseldiğini ancak bir trafik kazasından sonra zor duruma düşerek dilencilik yaptığını anlattı.

Koç, “Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaya olarak karşıya geçerken zamanın Anavatan İlçe Başkanı İbrahim Yuvarlak, arabasıyla bana çarptı. Bana, arabaya zarar verdiğim gerekçesiyle zamanın parasıyla 1 milyar liranın üzerinde ceza kesildi. 4 yıl tedavi gördüm, bir ayağım kesildi. Eşim de iyileşmediğimi görünce beni terketti. 11 yaşında bir çocuğum var, kimse iş vermiyor. Ankara’da hastanede çalışabilir raporu verdiler; bu halde nasıl çalışabilirim?” dedi.

Dilencilik yaparak topladığı paralarla isteğe bağlı sigortasını yatırdığını ifade eden Koç, “Ben isteyerek bu işi yapmıyorum. Çocuğuma işe giderken işportacılık yaptığımı söylüyorum.” şeklinde konuştu.