Kongre adayı ‘aptalca hatadan dolayı’ özür diledi

ABD Kongre'sine Cumhuriyetçi kanattan adaylığını koyan Howard Kaloogian, kampanya çalışmaları için açtığı web sitesinde, "Irak'ta çekildi" diye yayınladığı fotoğrafların Türkiye'de çekildiğinin anlaşılması üzerine özür dilemek zorunda kaldı.

Kaloogian, yanlış fotoğrafların kullanılmasını “aptalca bir hata” olarak niteleyerek, bu hatanın kendisine site ziyaretçileri ve solcu aktivistler tarafından iletildiğini belirtti.

“Bağdat’tan bir görüntü” diye verilen İstanbul fotoğrafını siteye yanlışlıkla koyduğunu söyleyen Kaloogian, “Yanlıştı. Özür diliyorum” açıklamasını yaptı. Kaloogian, “sitedeki fotoğrafın gerçekte bir İstanbul gezisinde çekildiğini ve Irak gezisinde çekilenlerle karışmış olabileceğini” söyledi. “Üzgün olmasına rağmen, bu hatanın vermek istediği mesajı değitirmediğini söyleyen Kaloogian, “Bağdat’ta günlük gazetelerde okumadığınız iyi şeyler oluyor” iddiasında bulundu.

Kaloogian’ın maddi destek verdiği Move Amerika Forward adlı örgütün sitesindeki fotoğrafın “Kaloogian’ın Temmuz ayında Irak’a yaptığı ve Amerikan halkına, askerlerin Irak’ta ne kadar başarılı olduğunu göstermek amacıyla düzenlenen gezide çekildiği” iddia edilmişti.

Söz konusu fotoğrafın açıklamasında, “Biz, bu fotoğrafı herkesin sandığının aksine çok daha sakin ve istikralı olan Irak’tayken Bağdat’ın merkezinde çektik. Ama her gün medya ülkede şiddet eylemlerine dair haber yapıyor, bunları haykırıyor. Çünkü birçok gazeteci ABD’nin terörle mücadele çabasına karşı” şeklinde ifade kullanılmıştı.

Daily Kos sitesinin ziyaretçileri, söz konusu fotoğrafın Irak’ta değil Türkiye’de çekildiğine dair tartışmalar başlatmış, Kaloofian ve kampanya stratejisti Sal Russo, çarşamba günü fotoğrafın Türkiye’de çekildiğini kabul ederek, bunun “bir hata” olduğunu belirtmişlerdi.

Kaloogian, ABD Kongresi’nin, rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla 3 Mart’taki duruşmada 8 yıl hapse mahkum edilen üyesi Randy Cunningham’ın yerine atanacak kişinin belirleneceği 11 Nisan’daki özel seçimde yarışıyor.