Konserde bıçaklı saldırı

Çiğli Belediye Başkanı ve CHP Milletvekili konserde bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandı

Güzeltepe Futbol Sahası’nda düzenlenen konser sırasında zanlı Alican E. (29), gömleğinin altına sakladığı bıçağı çıkararak Başkan Bulut’a saldırdı. Saldırıda Bulut sağ kolundan, milletvekili Akdemir ise sağ bacağından yaralandı.

Özel Kent Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Olay sonrası açıklamalarda bulunan Ensari Bulut, saldırganın kendisini öldürmeye teşebbüs ettiğini ve bıçağını doğrudan kalbine saplamak üzere hamle yaptığını ileri sürdü.

Sağ kurtulmasının büyük bir şans olduğunu ifade eden Bulut, “Konser sırasında gelen vatandaşlarımızla tokalaşıyor, selamlaşıyarduk. 2-3 metre kala saldırganla göz göze geldim, 1metre kala karnından büyük bir ekmek bıçağı çıkararak bana saldırdı. Bıçağı kalbime doğru salladı. Ani bir refleksle tekmeyle koluna vurdum ve sendeledi. Bu sırada Akdemir’in bacağını yaraladı. İkinci defa saldırdığı sırada tekrar tekme attım, elindeki bıçak kolumu yaraladı. Boğuşma sırasında etrafta bulunanlar saldırgana sandalyeyle vurarak etkisiz hale getirdi.” dedi.

Saldırganı tanımadığını ifade eden Bulut, daha önce belediyeye geldiğini belirterek, “Özel Kalem müdürlüğümüze gelmiş ve eşinin hasta olduğunu söyleyerek yardım istemiş. Arkadaşlarım da eşinin tedavisinde yardımcı olmuş. Daha sonra işsiz olduğunu söylemiş, arkadaşlarımız Çiğli Ekmek Fabrikası’nda 600 YTL maaş ve sigorta imkanıyla işe yerleştirmiş. Bu şahıs işe sadece bir gün gitmiş ve ihtiyacı olduğunu söyleyip 300 YTL avans çekerek işyerinden ayrılmış, bir daha da gitmemiş.” diye konuştu.

Saldırıyı sadece bir kişinin yapmış olacağına inanmadığını aktaran Bulut, “Bu saldırı, Foça’dan Karşıyaka’ya kadar mafyacılık, çetecilik oynamak isteyen bazı karanlık insanların yaptırdığı bir iştir. Bu kişiler, ‘Biz daha önceki yönetim döneminde rantımızı alıyorduk, siz geldiniz kestiniz. Rantımızı verin ya da sizi öldürürüz.’ diye tehdit ediyorlardı. Bana ve aileme tehdit telefonları geliyordu. Daha önce kardeşime ve belediye personelime yönelik saldırılar da oldu. Bu tip saldırılar 6 aydır devam ediyor.” dedi.

Sözkonusu kişilerin gençleri kandırarak üstlerine saldırttığını iddia eden Başkan Bulut, Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını, saldırganın arkasında kimlerin olduğunu bildiklerini ve polisin soruşturmayı tamamlamak üzere olduğunu kaydetti.

En kısa sürede yakın koruma alacağını dile getiren Bulut, “Kimseye haraç vermedim, vermeyeceğim.” diye konuştu.

Saldırı sırasında bacağından yaralanan CHP milletvekili Vezir Akdemir ise zanlının doğrudan Başkan Bulut’a saldırdığını söyledi.

Bu sırada Bulut’un saldırgana tekme atarak yere düşürdüğünü ifade eden Akdemir, “Bu sırada saldırgan yere düşerken bıçağı bacağımı yaraladı. Saldırgan ikinci kez saldırmaya yeltenince başkanımız bir kez daha tekme vurdu. Bu arada çevredekiler gelerek saldırganı etkisiz hale getirdi. 2 Temmuz’la ilgili bir etkinlikte böyle bir olayın yaşanması son derece üzücü.” dedi.

Zanlı Alican E.’nin poliste hırsızlık, gasp ve kız kaçırma suçlarından birçok sabıkası bulunuyor. Evli ve 2 çocuk babası olan Alican E., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi.