Kontrolsüz hemzemin geçitler tehlike saçiyor

ADANA - Mersin'in Tarsus ilçesinde bu sabah meydana gelen tren kazasinda 9 kisinin hayatini kaybetmesi ve 22 kisinin yaralanmasi, kontrolsüz hemzemin geçitlerde meydana gelen tren kazalarini gündeme getirdi.

Tarsus’daki tren kazasini CIHAN’a degerlendiren TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü’ye göre, yolcu treni yoldan çikmadi. Trende herhangi ölen ya da yaralanan yok. Kazanin bulundugu bölgede ulasim imkani oldugu için demiryolu ulasima kapatilmadi.

Köprülü, olaya üzüldüklerini, bölgede kontrolsüz geçisler nedeniyle kazalara çok sik rastlandigini ifade ederek, “Alt ve üst geçisler yapilmaz, yerine göre sorumlular ve yetkili birimler önlem için gerekenleri uygulamazsa maalesef bu kazalarin önüne geçmek mümkün gözükmüyor. Belediye sinirlari içinde belediyeler, il sinirlari içinde özel idareler ve karayolu üzerinde de Karayollari gerekli tedbiri almakla yükümlü. Bu kurumlar gerekli tedbiri almadigi için DDY olarak biz bazi önlemler almaya çalisiyoruz.Sadece Adana ile Mersin arasinda 50’ye yakin hemzemin geçit var. Bunlarin büyük bir kisminda herhangi bir tedbir alinmis degil.” dedi. Bu arada Adana-Mersin arasinda toplam 17 ayri tren kazasi meydana geldi. Bu kazalarada 15 kisi hayatini kaybetti, 27 kisi de yaralandi. Kaza, 4 otomobil, 3 kamyon, bir kamyonet, bir bisiklet ve bir motorsiklet neden oldu. Kazalarin 9’u kontrolsüz ve 8’i de kontrollü hemzemin geçitlerde meydana geldi.