Konuşma engeli yazarlığına engel olamadı

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ve Fırat Kültür Merkezi (FKM) işbirliğiyle düzenlenen Yazarlık Okulu'nu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.

Çemberlitaş’daki FKM’de düzenlenen törene, 14 hafta süren ‘Yazarlık Okulu’nu başarıyla tamamlayan kursiyerler katıldı. Ankara Üniversitesi öğrencisi bedensel engelli Hümeyra Karagöz de, okulunu dondurarak kursa katılması, yazar olma yolundaki gösterdiği azmiyle dikkat çekti. Hümeyra Karagöz’ün 11 aylıkken yüksek ateşli hastalığa yakalanarak konuşma yeteneğini yitirdiğini anlatan teyzesi Hatice Yıldız, kurs hakkında bilgi öğrenir öğrenmez Hümeyra’yı İstanbul’a davet ettiğini belirtti. Hümeyra’nın 15 yaşından itibaren yazı yazdığını söyleyen Hatice Yıldız, kursun Hümeyra için büyük bir fayda getirdiğine inandığını dile getirdi. Yıldız, Hümeyra’nın kurs süresince yaşadıklarını ve düşüncelerini yazdığı bir yazıdan şu cümleleri okudu: ” ‘Yazarlığın okulu mu olurmuş ya?’, ‘Ne yani, tapulu yazar mı olacaksın?’ diye takılanlar var hala. Haklılar, ne yazarlığın okulu olur, ne de buraya gelince yazarlık tapusu alınır. Burası dillerin yansımasından gelen yüreklerin konuştuğu bir ortam. Yazarlığın öğreten değil, yazarlığın yol göstermek için kurulan bir ortam. Burada yazarlıkla ilgili bir harf bile öğrenmez insan, eğer ki yazar olma sevdası yoksa. Sadece u sevdaya tutulmuş olanlar öğrenebilir bunu. İnsan tam anlamıyla üstüne yazarlık giyim öyle çıkmaz belki; ama yazarın ne olamayacağını beynine iyice kazıyıp da çıkar buradan. Çok iyi bir okur olur mesela. Yazar olanın önemli faktörünün – iyi bir okur limanın gerektiğini görün. Yazma sürecindeki dolambaçlı yolları keşfeder. İçinde bir filiz varsa o filizin nasıl en güzel fidan olacağını öğrenir.”

Kurs hocası ve aynı zamanda Fatih Üniversitesi Öğretim görevlisi Yard. Doç. Ali Yıldız da, hem kursiyerler, hem de kursiyerlere hitap edenler arasında karşılıklı olarak bilgi paylaşımının olduğunu anlatarak, kursun faydalı olduğunu inandığını kaydetti.

Kurs hakkındaki bilgiyi gazete ilanından öğrendiğini belirten Metin Tahirdağ (61) isimli kursiyer ise, böyle bir eğitime ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Tahirdağ, “Hepimiz bu konularla ayrı zamanlarda ilgilendik, fakat gazeteciliğe, yazarlığa bir kurs yapılmamıştı. Geldiğimize çok memnun olduk. Böyle bir şeye ihtiyacımız vardı. Fakat bu konuyla alakalı ufkumuz açıldı. Verilen dersleri yerine getirmeye çalışacağız ve Türkiye yeni yazarları kazanacak inşallah.” şeklinde konuştu.

İlanda eğitici kadrosunu gördüğünü ve çok beğendiğini anlatan Berna Cehenk de, kursun çok faydalı olduğu ifade etti. Cehenk, “Çok kaliteli hocalar vardı. Ve buraya başladığımda yanılmadığımı gördüm. Yazıya çok daha geniş bir bakış açısıyla bakmayı, farklı gözle satır aralarını okumayı öğrendik. Yolun daha başındayız ve çok çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Kurs sayesinde daha seçici olmayı öğrendiğini söyleyen Meltem Çiftçi ise, yazının da bir dil olduğunu öğrendiğini ifade etti. Çiftçi, ” Bir kere ne bilip ne bilmediğimizi öğrendik. Okumak nedir? Ne şekilde okumak lazım? Nasıl konuşacağımı, hem konuşma dilinden bahsedilir, Yazının da bir dil olduğunu burada öğrendik. Konuşamadığımız şeyleri ifade edebilme ortamını bulduk. İfade gücümüz gelişti.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi. Kurs süresince, Nuriye Akman, Ali Bulaç, Hilmi Yavuz, Ümit Meriç gibi ünlü gazeteciler ve yazarlar ders verdi.