Konuşma yasağı getirilen profesörler açığa alındı!

Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü laboratuarlarında iki profesör arasında çıkan silahla kavga nedeniyle, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü her iki profesörü açığa aldı.

Erciyes Üniversitesi’nde dün silahla kavga eden Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Abdullah Çoban ve Prof. Dr Yahya Güzel açığa alındı. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, yaptığı yazılı açıklamada, dün Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde tabancalı kavgaya adı karışan Prof. Dr. Çoban ile Prof. Dr. Güzel’i soruşturma bitinceye kadar görevden uzaklaştırdıklarını bildirdi. Rektör Utaş, yazılı açıklamasında, “Üniversitemiz, Türkiye’nin en huzurlu üniversitelerinden biridir. Ancak, dün Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde hepimizi üzen, münferit bir olay meydana gelmiştir. Olaya isimleri karışan her iki öğretim üyemiz, başlatılan soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmışlardır” ifadesine yer verdi.

Soruşturmanın tamamlanması ve yargı sürecinin araya girmesi durumunda Erciyes Üniversitesi, yargı kararını bekleyecek. Eğer soruşturmada profesörlerden birisi suçlu bulunur yada hapis cezası alırsa Rektörlük bu konuyu Disiplin kurulunda değerlendirmeye alacak. Değerlendirme sonucunda o öğretim görevlisi ile üniversitenin ilişiği kesilecek.

Silahlı kavgada tabancanın kabzasının darbesiyle yaralanan Prof. Dr. Abdullah Çoban’ın, kendisine ait ruhsatlı silahını bir hafta kadar önce Emniyet Müdürlüğüne bıraktığı öğrenildi. Süresi dolduğu için silah ruhsat işlemlerini yeniden yapan Çoban’ın, her yeni ruhsat alma döneminde silahlara uygulanan balistik inceleme nedeniyle silahını bıraktığı belirlendi.