‘Konuşmasının tümü çok güzeldi’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, irtica tehdidinin kaygı verici boyutlara ulaştığını savunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e destek verdi.

Demirel, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) düzenlediği “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” törenine katıldı. Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’ndaki törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Süleyman Demirel’e, Sezer’in “Kamu güvenliği için gerekirse bireysel ibadet ve inançlar sınırlandırılabilir.” yönündeki sözleri hatırlatıldı. Bunun üzerine Demirel, konuşmanın bütününe bakmak gerektiğini savundu. Demirel, “Bir konuşmanın içinden bir cümleyi alıp değerlendirmek olmaz. Altı vardır, üstü vardır. Ama ben size söyleyeyim, çok güzel bir konuşmaydı.” diye konuştu.

9. Cumhurbaşkanı Demirel, törende yaptığı konuşmada ise Türk milletinin parlak bir geçmişi olduğunu söyledi. Herkesin bir milleti olduğunu ifade eden Demirel, “Herkesin bir milleti varsa Türklerin de bir milleti vardır. ‘Türklerin milleti var’ demek, ırkçılık, kafatasçılık, kabilecilik yapmak değil.” görüşünü dile getirdi.

Geçtiğimiz çarşamba günü Harp Akademileri‘nde düzenlenen konferansa katılan Cumhurbaşkanı Sezer, ‘irticai tehdit’e dikkat çekmişti. Sezer, basına kapalı toplantıda “İrtica siyasete, eğitime ve devlete sızmaya çalışmakta, Cumhuriyet’in temel niteliklerine yönelik etkinlikleri sistemli biçimde uygulamaktadır.” ifadelerini kullanmıştı. Sezer, laiklik konusunu değerlendirirken de kamu düzeni için ibadetlere sınırlama getirilebileceğini ileri sürmüştü.