Konut fiyatları yüzde 20 düştü

Son 4,5 ayda konut fiyatları % 20, demir fiyatları ise %26,1 oranında geriledi.

Babacan, geçen Haziran ayının başında demirin ton fiyatının bin 150 YTL’ye yükseldiğini, bu tarihlerde üreticilerin piyasaya ihraç rakamlarından 100 dolar daha fazlasına demir sürdüklerini anımsattı.

Demirin yurt içindeki bugünkü en yüksek fiyatının 850 YTL’ye gerilediğini vurgulayan Babacan, ”Bu düşüşte, konut kredisi faizlerinin yükselmesi, konuta talebin azalması ve yaz döneminde yoğunlaşan inşaat sezonunun sona ermesi gibi çeşitli etkenlerin payı büyük oldu. Bu sayede, demir fiyatları özlenen seviyeye ulaştı” dedi.

Babacan, Toplu Konut İdaresinin inşaat sektöründe bir dönem inşaat malzemelerine talep patlaması yaşattığını, bugün ise bu kurumun eskiye göre geri adım atmasının da fiyat düşüşünde başka bir etken olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
”İnşaat sektörü uzunca bir aradan sonra 2005’de altın devrini yaşadı. Ancak, bu tırmanış 2006’nın 4’üncü ayından itibaren yerini durgunluğa bıraktı. Önümüzdeki dönemlerde konuta talebin eski düzeyine ulaşacağını tahmin etmiyoruz. Bu nedenle, başta demir olmak üzere inşaat malzemelerine 6 ay önceki yoğun talep bir daha yaşanmaz. Piyasada gerçekçi fiyatlar uzun bir süre bu mevcut seyrinde devam eder.”