Konut kredilerinde tehlikeli gidis

ISTANBUL - Tüccarlar, ticari krediden daha ucuz ve sabit faizli olmasi nedeniyle konut kredisine yöneliyor. Soyadi tutmayan akrabalar, kagit üzerinde birbirlerine ev satmis gibi yaparak kredi çekiyor.

Ankara Ticaret Odasi (ATO) Baskani Sinan Aygün, konut kredisinin ticari krediden daha ucuz ve sabit faizli olmasinin, tüccarlari, birbirlerinden anlasmali olarak emlak satin alip konut kredisi çekmeye yönelttigini belirtti.

Aygün, 2001 krizinde kredi faizlerinin yüzde 50’lerden
yüzde 1500’lere firlamasi nedeniyle büyük darbe yiyen tüccarin, kendi arasinda emlak alim-satimi yapip konut kredisi çektigini ve bu krediyi ticari amaçli kullandigini belirtti.

TÜCCARLAR ARASINDA EV ALIM-SATIMI CIDDI BOYUTLARDA

Tüccarlar arasindaki ev alim-satiminin ciddi boyutlara ulastigini ifade eden Aygün, sunlari kaydetti:

”Dayi-yegen ya da hala-yegen gibi soyadi tutmayan yakin akrabalar, kuzenler, komsular ve sirket ortaklari kagit üzerinde birbirlerine ev satmis gibi yaparak konut kredisi çekiyor.

Alim-satimi yapilan evlerin sahipleri degismiyor, sadece tapu degisiyor. Krizde ticari krediden agzi yanan tüccar, bu tür yöntemlere basvurarak konut kredisine yöneliyor.”

Aygün, 2005 yilinin 9 ayinda toplam 140 bin kisinin konut kredisi kullandigina dikkati çekerek, 2005 yili basinda 2 katrilyon 790 trilyon lira olan konut kredisi miktarinin Ekim ayi ortasinda 9 katrilyon 494 trilyon liraya ulastigini hatirlatti.

2003 yilinda yüzde 14 olan konut kredilerinin tüketici kredileri içindeki payinin, Eylül 2005 itibariyle yüzde 36’ya yükseldigine isaret eden Aygün, konut kredilerindeki patlamada, tüccarlar arasindaki anlasmali emlak alim-satiminin da payi oldugunu bildirdi.

TICARI KREDILER PAHALI

Ticari kredilerin konut kredilerinden üç kat daha pahali olmasi nedeniyle tüccarin bu yola basvurdugunu ifade eden Aygün, açiklamasini söyle sürdürdü:

”Türkiye’de ticaretin önündeki en büyük engellerden birisi, ticari kredi faiz oranlarinin yüksek olmasi. Konut kredilerinin faiz orani ortalama yüzde 1.2 iken, ticari kredilerin faiz orani yüzde 300 daha fazla. Özellikle son dönemde bankalar tüccari unutup konut kredisine agirlik vermis durumda. Böyle olunca tüccar da kendi aralarinda ya da soyadi tutmayan yakin akrabalar arasinda anlasmali emlak alim-satimi yaparak konut kredisi aliyor ve bu krediyi ticari amaçli kullaniyor.”

Aygün, vade süresinin ticari krediye göre uzun olmasi ve kredi çekme prosedürünün kolayligi gibi etkenlerin de tüccari konut kredisine yönelttigini belirtti.

GÜNDE ORTALAMA 1200 KISI KONUT KREDISI KULLANIYOR

Konut kredisi alimindaki artisin tehlike sinyalleri verdigini ifade eden Aygün, günde ortalama 1200 kisinin konut kredisi kullandigini kaydetti.

Uzun vadeli konut kredilerinin ekonomi ve bankacilik sektörü için tehlike yarattigina dikkati çeken Aygün, bazi bankalarin 25 yila kadar vade yaptigini, bu krediler geri dönmezse bankalarin elinde on binlerce hacizli konut olacagini, bu durumun, Türkiye ekonomisini derinden sarsacak bir krize yol açabilecegini dile getirdi.

Aygün, vatandaslarin ev sahibi olma hayaliyle, ödeme güçlerini asan miktarlarda kredilerin altina imza attiklarini ifade ederek, hükümetten konut kredilerini kontrol altinda tutacak önlemler almasini istedi.