Konut piyasası canlandı fiyatlar artıyor

İMSAD 4. çeyrekte konut satışlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.86, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 25.63 artışla 116,229 düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı.

İMSAD tarafından yayınlanan Mart ayı raporda, söz konusu verinin konut satışlarında bir artış trendine işaret ettiği ve düşük faizler nedeniyle artış eğiliminin devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Yapı izinlerinde de, iyimser bir görünüm olduğuna işaret edilen raporda, Mart ayında 13.66 milyon metrekare yapı ruhsatı alınırken, Aralık ayında bu rakamın 13.58 milyon metrekare düzeyinde olduğu belirtildi. Buna göre, yüzölçümü bazında yapı ruhsatları alımları tüm bina türleri için Mart ayında yüzde 60’lık artış kaydederken, Aralık’ta bu rakam yüzde 53 düzeyinde gerçekleşti.

Sektördeki trend değişikliğine dikkat çekilen raporda, “Son 15 yıldır, konut endüstrisi ticari gayrimenkul pazarını şekillendirirken, konut bölgelerinde alışveriş merkezlerinin, ticari plazaların geliştiği gözlenirken, 2009’dan itibaren bu trendin tersine döndüğünü, artık ticari gayrimenkul projelerinin konut endüstrisini etkilediğini gözlemliyoruz. Yani, havalimanı, alışveriş merkezleri, teknoparklar, fuar merkezleri, yat limanları gibi büyük ticari gayrimenkul projeleri, yepyeni bölgelerin yatırım kapsamına girmesini sağlamaktadır” denildi.