Konya Büyüksehir Belediyesi Pakistan’da asevi kurarak bölgenin yemek ve su ihtiyacini gideriyor

KONYA - Konya Büyüksehir Belediyesi tarafindan organize edilen ve sivil toplum örgütlerinin destegi ile Dr. Eyüp Çetin baskanliginda, Pakistan'a gönderilen yardim heyeti, bölgeye ilk su sebekesini kurarak halkin ihtiyacini karsilamaya basladi.

Yardima ilk kosan ülkelerden biri olan Türkiye’de, devlet kurumlarinin yani sira sivil toplum örgütleri ve belediyeler de depremzedelere yardim ulastirmak için çalisma yürütüyor.

Konya Büyüksehir Belediyesi tarafindan binlerce kisinin yasamini yitirdigi ve milyonlarca kisinin evsiz kaldigi deprem sonrasi bölgeye yardim için gönderilen heyet, Pakistan’in özerk bölgesi Kesmir’in baskenti Muzafferabad’ta yardimlarini sürdürüyor. Bölgede magdur olan insanlara yardim eden heyet, su sebekesi ile, sehrin yüksek yerlerinde olan ve suya ulasamayan insanlara su götürdü. Daha sonra bölgede ilk asevini kuran heyet, ilk olarak bölgede bulanan tek hastanenin personeline, hastalar ile çadir kentte kalan 2 bin kisiye yemek verdi. Bugün de 4 bin kisiye yemek dagitacak olan heyet, 6 bin kisiye de battaniye dagitti.

Öte yandan heyette bulunan doktorlar da bölgede salgin hastalik tehlikesine karsin çadir hastanelerde poliklinik hizmetlerini sürdürüyor. Konya Büyüksehir Belediyesi Yardim Heyeti, asevi ve içme suyu hizmetlerini Konya Sivil Toplum Kuruluslari ve Pakistan’da egitim hizmeti veren Pak-Türk Vakfi’yla ortaklasa yürütüyor.