Konya’da 3 bakanlı bölgesel kalkınma sempozyumu

Türkiye'nin ilk bölgesel kalkınma sempozyumu Konya'da düzenleniyor.

Türkiye’nin ilk bölgesel kalkınma sempozyumu Konya’da düzenleniyor. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesel Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile üniversitelerin kurduğu KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin (ÜNİKOP) ortaklaşa düzenlediği “Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu”, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla 14 kasım perşembe günü başlayacak.

KOP bölgesindeki Niğde, Aksaray, Karaman üniversiteleriyle Konya’daki 4 üniversitenin kurduğu ÜNİKOP’un Başkanlığını yürüten Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Hakı Gökbel, Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun içeriği ve katılımcıları hakkında açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Gökbel, sempozyumun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı özel oturumla başlayacağını söyledi. Prof. Dr. Gökbel, sempozyumda 69’u sözlü olmak üzere 80 sunum yapılacağını belirtti ve “Sempozyumda KOP Bölgesi’nin doğal ve kültürel varlıkları ile ekonomik, sosyal ve manevi değerlerinin ulusal düzeyde bilinirliğini artırmanın yanı sıra bölgenin varlık ve sorunlarının tartışma zeminini genişletmeyi hedefliyoruz. Üç gün sürecek sempozyumda, 2023 Vizyonu ve KOP Bölgesi, Oda ve Borsaların Gözüyle KOP Bölgesi ve Bölgesel Kalkınma, Kamu Yatırımlarında Bölgesel Planlamanın Önemi ve KOP Eylem Planı, Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler: UNİKOP Örneği, Spor ve Kalkınma, KOP Bölgesinde Tarımsal Dönüşüm gibi birçok konuda sunumlar yapılacak.” dedi.

KOP bölgesinde tarım altyapısı öncelikli olmak üzere sanayi, enerji, ulaşım ve turizm ile birlikte tüm sektörlerde ekonomik ve sosyal anlamda bir dönüşüm başlatmayı hedeflediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Gökbel, “KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği, bünyesindeki 6000’e yakın öğretim elemanı ve 133.000 civarındaki öğrenci ile oluşturacağı sinerji sayesinde inanıyorum ki tüm hedeflerine ulaşabilecek ve bölgemiz için hayırlı sonuçlara vesile olacaktır.” dedi.

Sempozyumun evsahiplerinden KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu da KOP’un sadece tarımdan ibaret olmadığını belirterek, “Bu proje topyekün bir bölge kalkınma projesidir. KIP bölgesindeki üniversitelerimiz de ÜNİKOP çatısı altında ortak hareket ederek bu projeye destek veriyorlar. Hepsine teşekkürü bir borç biliyorum. ÜNİKOP’un düzenlediği 3 günlük sempozyum, artık üniversitelerimizin de sahaya indiğini gösteriyor. İnanıyorum ki bu heyecan, bu arzu ve istek, bölgenin topyekün kalkınmasını gerçekleştirecektir.” şeklinde konuştu.