Konya kütüphanesine emanet

Batman'da selin vurduğu nadide kitaplardan 30 tanesi bölgeye giden uzmanlar tarafından Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne getirilerek bakıma alındı.

Güneydoğu’da yaşanan sel felaketinde İluh Deresi’nin taşması sonucu Batman’ın kanaat önderlerinden Şeyh Maruf’a ait kütüphane sular altında kalmıştı. Osmanlı dönemine ait Türkçe, Arapça ve Farsça elyazması eserler adeta çamur deryasına gömülmüştü. Bölgeye iki uzman gönderen bakanlık, sel felaketinden zarar gören 3 bin elyazması eseri Konya’daki Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’ne taşımak için düğmeye basmıştı.
Batman’a giden uzmanlardan biri olan Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, incelemelerini tamamladı. Konya’ya dönen Şahin, Batman’da Tahir Yıldırım’a ait 30 el yazması eseri bakımını yapmak şartıyla Konya’ya getirdi. Kütüphaneye getirilen yıpranmış kitaplar ‘Hasta kitaplar patoloji ve restorasyon bölümü’nde onarılarak yararlanılabilir hale getiriliyor. Değişik konularda Arapça Farsça ve Osmanlıca eserlerin önce nemlerinin alınacağını ifade eden Şahin, daha sonra bu eserlerin çamurlarının özel fırçalar yardımıyla alınacağını bildiriyor. Şahin, bu nadide eserlerinin bakımının 6 ay ile 1 yıl arasında tamamlanabiceğini dile getiriyor.
Eserlere zamanında müdahale ettiklerini söyleyen Şahin, kitapların kurtarıldığını kaydediyor. Kitaplar arasında 350-400 yıllık tıp ve edebiyat konularını içerenlerin bulunduğu bilgisini veren Şahin, bakımı tamamlanan eserlerin kütüphaneye alınarak dijital ortama aktarılacağını, daha sonra internet aracılığıyla araştırmacıların hizmetine sunulacağını aktardı. Şahin, “Batman’daki Dergah Camii’ne ait olan özel kütüphanede suların içinde olan eserleri kurtardık. En değerlilerini de bakımı ve onarımı yapıldıktan sonra halka hizmet vermesi için Konya getirdik. Bunlar 1928 öncesi çoğunluğu Osmanlı Türkçesiyle yazılmış eserler. Çamur deryasında büyük hasar gören bu kitapları onarmak için yoğun bir çalışma yapacağız. Batman’da kalan kitapların bakım ve onarımı ise Batman’daki yetkililer tarafından yapılacak” ifadelerini kullandı.
Eserlerin tam içeriklerinin ve tarihlerinin yapılan incelemeler sonrası açıklanacağı bildirildi.