Konya Türkçe’nin çocuklarını bekliyor

Bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilecek olan ve dünyanın 130 ülkesinden öğrencilerin katılacağı Türkçe Olimpiyatları'nın Konya bölümü için hazırlıklar başladı.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilecek olan ve dünyanın 130 ülkesinden öğrencilerin katılacağı Türkçe Olimpiyatları’nın Konya bölümü için hazırlıklar başladı. Türkçe Olimpiyatları Konya Tertip Komitesi, bu yılki olimpiyat gösterilerinin Atatürk Stadyumu’nda yapılması için çalışma başlattı.
Türkçe Öğretimi Derneği (Türkçeder) tarafından bu yıl “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım” sloganıyla 9’uncusu düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatları için geri sayım başladı. 15 – 30 Haziran tarihlerinde Türkiye’nin belli başlı şehirlerinde gerçekleşecek olimpiyatlar için Konya’da da hummalı bir çalşıma başladı. 22 Haziran’da Konya Atatürk Stadyumu’nda yapılması planlanan etkinlik şimdiden ilgiyle beklenmeye başladı.
Konya tertip heyeti yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bu sene 30 ülkeden yaklaşık bin öğrenci olimpiyatlar kapsamında Türkiye’ye gelecek. Öğrenciler, final gösterileri kapsamında Türkiye’nin birçok ilinde de gösteri yapacak. Geçen yıl Şiir Finali’nin yapıldığı Konya bu yıl da Türkçe’nin çocuklarını bekliyor. Konya Tertip Heyeti, bu seneki Türkçe Şöle’ninin daha geniş kitlelere ulaştırılması için önemli bir hazırlık başlattı. Stadyumda yapılması hedeflenen gösteriler için çalışmalar hızla sürüyor. Geçen yıl büyük bir katılımla gerçekleştirilen şiir finaline katkılarından dolayı Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Başkanı Tahir Akyürek, merkez ilçe belediye başkanları ve sponsor olan firmalara teşekkür eden heyet, bu yıl da aynı desteğin sürmesini beklediklerini dile getirdi. Bu seneki Uluslar arası 9. Türkçe Olimpiyatları Konya Şöleni 22 Haziran’da gerçekleştirilecek. Bu seneki şölende şarkı, şiir, halk oyunları ve havai fişek gösterilerinin olacağı öğrenildi.Olimpiyatların Konya’da yapılması birçok vatandaş tarafından da büyük ilgiyle karşılanıyor. Vatandaşlar, dünyanın sayılı organizasyonları arasında gösterilen olimpiyatların, inanç ve kültürlerin ortak buluşma noktası olduğunun altını çiziyor.