Konya Valisi Ahmet Kayhan ‘Susuz ve yolsuz köy kalmayacak’

KONYA - Konya Valisi Ahmet Kayhan, Içisleri Bakanligi'nca yürütülmekte olan "Köylerin Altyapisini Destekleme Projesi" kapsaminda yaptiklari çalismalarla susuz ve yolsuz köy birakmayacaklarini söyledi.

Kayhan, ödenek yetersizligi nedeniyle yatirim programina alinamayan köylerin, içme suyu ve yol sorunlarini gidermek amaciyla baslatilan proje kapsaminda 25 ilçede çalismalarin sürdügünü bildirdi. Bu yil içerisinde bitirilmesi planlanan yaklasik 55 civarinda yol ve içme suyu projesi bulundugunu belirten Kayhan, “Bu projelerin sonuçlanmasiyla beraber Konya’daki kirsal alt yapi sorunlari önemli ölçüde azalacak. Ödenekler acil ihtiyaçlar gözetilerek dengeli bir sekilde yapilacak. Bu çalismalar sonrasinda ilimiz sinirlari içerisinde susuz ve yolsuz köy kalmayacak.” seklinde konustu.

Proje ile koordinasyon çalismalarinin tüm hiziyla devam ettigini ifade eden Kayhan, Il Özel Idaresi ve Ilçe Kaymakamliklarinin müstereken çalismasiyla içme suyu ve yol alanlarinda kisa zamanda önemli mesafeler kat ettiklerini aktardi.

Il Özel Idaresini teknik destegiyle, ilçe kaymakamliklarinin projelleri gerçeklestirecegine deginen Kayhan, “Il Özel Idaresi yaninda özel sektörün de destegi ile yapilacak çalismalarda verimlilik artacak. Içisleri Bakanliginca projelere tahsis edilen ödenekler, köylerin acil ihtiyaçlari dikkate alinarak verilecek. Tüm hizmetler dengeli bir sekilde kirsal alandaki vatandasin hizmetinde kullanilacak.” dedi.