Konya’da 40 kişiye gözaltı!

Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından yaklaşık 500 personelle çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik başlatılan 'Bypas' isimli operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.

Konya Emniyeti, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süren teknik takip ve istihbarat çalışmasının ardından Adana, Ankara, Kütahya, Konya merkez, Kadınhanı ve Kulu ilçelerinde “uyuşturucu ve kadın ticareti yaptığı, çek senet tahsilatı gerçekleştirdiği” iddia edilen çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik geniş çaplı bir operasyon başlattı. Konya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş, Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ve Özel Harekat, İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin katıldığı operasyonda, önceden belirlenen çok sayıda eve eş zamanlı olarak sabah 06.00 sularında baskın yapıldı. Operasyonda panzerler de kullanıldı. Evlerde yapılan aramalarda 15 tabanca, 1 adet pompalı tüfek, esrar maddesi geçirildi. 5 adet otomobil, bol miktarda fuhuş geliri paraya el konulurken, 24 fuhuş evi kapatıldı. Çete lideri Ali H. de yakalandı.

Emniyet güçleri, operasyon kapsamında uyuşturucu ticareti yaptıkları, kadınlara fuhuş yaptırdıkları öne sürülen şüphelilerin bulunduğu Merkez Selçuklu ilçesi Şehirlerarası Otobüs Terminali yakınnında bulunan bir apartmanın üçüncü katındaki eve baskın yaptı. Bir kadın polis, komşuları gibi davranarak kapıyı çalıp yardım istedi. Uzun süre kapı açılmayınca emniyet güçleri çareyi çilingir çağırmakta buldu. Apartmana gelen çilingir, tam kapının kilidini kıracakken, içerde bulunanlar kapıyı açmak zorunda kaldı. İçeri giren polis ekipleri, evde bulunan biri kadın 3 kişiyi etkisiz hale getirdi. Polis ekipleri evi didik didik aradı. Evde yapılan aramada bir adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda senet ve para ele geçirildi.

Baskın yapılan evlerde gözaltına alınan 20 zanlı, tek tek sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Konya Numune Hastanesi’ne getirildi. Zanlılar, sağlık kontrollerinin ardından ifadelerine başvurulmak üzere farklı polis merkezlerine götürüldü. Operasyonda gözaltı sayısının artabileceği bildirildi.