Konya’da ‘El Kaide’ operasyonu

KONYA - Konya'da terör örgütü El-Kaide üyesi oldugu iddia edilen baba ve üniversite ögrencisi oglu tutuklandi.

Patlama düzeneginin parçalarinin Konya’da birlestirilmek üzere kargo ile gönderilecegi
bilgisine ulasan polis, süphelilerin evinde yaptigi aramada, birer adet lehim emme makinasi, lehim makinasi, voltaj ayarli adaptör, ampermetre, USB flash bellek, el yazmasi notlar
ile bazi parçalari ele geçirdi.

Yapilan teknik incelemede, ele geçirilen malzemelerin ilettigi sinyaller araciligiyla bomba gibi çesitli düzenekleri uzaktan çalistirilabilir özellikleri tasidigi belirlendi.

Süphelilerin sorgusunda kargoyla Ibrahim Ö. adina ikinci bir koli geldigi ögrenen polis, mahkeme karariyla koliye el koydu. Kolide yapilan incelemede bir adet mektup ve not ile bir adet elektronik devre bulundu.

Koliden çikan notta, ”Siz iyi bir elektronikçisiniz. Su anda örgütün iyi bir elektronikçiye ihtiyaci var. O da sizsiniz. Bizim yaptigimiz düzenekler ya hemen bozuluyor ya da yeteri kadar çalismiyor” yazdigi bildirildi.

Poliste alinan ifadelerinin ardindan adliyeye sevk edilen Hüseyin Suat Ö. (46) ile üniversite ögrencisi oglu Ibrahim Ö. (20), çikarildiklari mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Endüstri Meslek Lisesi mezunu oldugu ögrenilen Konyali Hüseyin Suat Ö’ün Istanbul’da terör örgütü El-Kaide tarafindan gerçeklestirilen bombali eylemler sonucunda 2003 yilinda yakalanarak tutuklandigi, 2005 yilinda ise cezaevinden çiktigi ögrenildi.

Yetkililer, ”ele geçirilen malzemelere bakildiginda, terör örgütü El-Kaide’nin eylem hazirligi içerisinde oldugunun anlasildigini, operasyonun genisletilerek sürdürüldügünü” bildirdi.