Konya’da yeraltı su seviyesi her yıl 1 metre azalıyor

Konya'da yüzey sularının azlığı nedeniyle yeraltı suyunun yoğun şekilde kullanılması sonucu yeraltı suyu seviyesinin her yıl 1 metre düşmesine yol açıyor.

Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKİ) tarafından düzenlenen ”Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdareleri Toplantısı” Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda Adana, Bursa, Antalya, Mersin, İstanbul, İzmit, Adapazarı, Samsun, Erzurum, Gaziantep, Kayseri ile Eskişehir su ve kanalizasyon idareleri yetkililerinin katılımı ile yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın 4 milyon metre su şebeke hattı ve 2.5 milyon metrenin üzerinde de kanalizasyon hattının bulunduğunu kaydetti. Konya’da su ve kanalizasyon borularının zamanında iyi döşenmemesi nedeniyle sorunlar yaşadıklarını dile getiren Akyürek, uzun vadeli plan ve proje hazırlanmadığı için eski boruları değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtti.

KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun ise günümüzde su kaynaklarının hissedilir derecede azalmasının endişe verici boyutlara ulaştığını bildirdi. Türkiye’de kişi başına düşen su miktarı 2 bin ile 2 bin 500 metreküp arasında olduğuna değinen Sorgun, bu ortalaması ile Türkiye, su azlığı çeken ülkeler arasında yer aldığına işaret etti.

Sorgun, büyük şehirlerde yaşayan nüfus dikkate alındığında su ve kanalizasyon idarelerinin Türkiye nüfusunun yüzde 50’sine hitap ettiğini vurgulayarak, yaklaşık 35 milyon kişiye su ve kanalizasyon hizmetinin verildiğini ve yaptıkları işin zor bir iş olduğunu dile getirdi.

Sorgun, Konya’da yüzey sularının azlığı nedeniyle yeraltı suyunun yoğun şekilde kullanılması sonucu yeraltı suyu seviyesi her yıl 1 metre düşmesine yol açtığını dile getirdi. Özellikle yanlış tarımsal sulama nedeniyle su kaybının fazla olduğunu belirten Sorgun tarımsal sulamada mevcut suyun yüzde 75’i kullanıldığını modern sulama teknikleriyle bu oranın yüzde 40’a kadar düşeceği söyledi.

Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKİ) tarafından düzenlenen ”Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdareleri Toplantısı’na Adana, Adapazarı, Antalya, Bursa, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmit, Kayseri, Mersin ve Samsun su ve kanalizasyon idareleri yetkililerinin katıldığı toplantı 3 gün sürecek.