Konya’nın gelecek 50 yıllık şehir planı hazırlanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinin gelecek 50 yıllık şehir planlarını şimdiden hazırlıyor.

Konuyla ilgili Selçuk Üniversitesi’nde bir toplantı yapan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şehircilik uzmanlarıyla beyin fırtınası yaptı. Belediye Genel Sekreter Yardymcysy Süleyman Tenol Aydyn, Konya’ya uygun Nazım İmar Planı’nın yeni gelişmelere entegre olacak şekilde ileriye dönük hazırlandığını söyledi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Yaşlıca da, Konya’nın vizyonunu değiştirecek, özellikle ulaşıma yönelik projeler ortaya koyduklarını belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, sivil toplum örgütleri ve diğer kurumlar işbirliği içinde Konya’nın gelecek 50 yılını planlıyor. Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, Konya Nazım İmar Planı üzerinde yaptıkları çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın, İmar Daire Başkanı Hasan Gümüş ve öğretim görevlilerine sundu.

Sunumu dinleyen Prof. Dr. Erdoğan Yaşlıca, bu projelerin şehrin vizyonunu değiştirecek, özellikle ulaşıma yönelik projeler ortaya koyduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Yaşlıca, hızlı trenin tamamlanmasıyla Konya’nın 2025 yılı planlarının değişeceğini ifade etti. Yaşlıca, Konya’daki değişimin temel noktasının hızlı tren, diğerinin ise sivil havaalanı olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın, Konya’nın gelecek 50 yıllık vizyonunun ortaya konması için başlatılan çalışmalarda Selçuk Üniversitesi’nin önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Hızlı tren ile birlikte Konya’da yaşanacak deditim ve hareketlilide Konya’nın hazır olduğunu anlatan Aydın, Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 30’un üzerinde genç beyinin Konya için proje ürettiğini hatırlattı.

Aydın, şunları kaydetti: “Çalışmalarımız yerel yönetimlerin bilime verdiği önemi de ortaya koyuyor. Konya, günümüze kadar planlı gelişimi ile zaten ülkemizde ön sıralara çıkmıştır. Son 3 yılda yaşananlar sonucu Konya’ya uygun Nazım İmar Planı’nın yeni gelişmelere entegre olacak şekilde ileriye dönük hazırlanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu konuda hem üniversite camiası, hem sivil toplum örgütleri, hem de diğer kurumlarla bir çalışma başlattık. Bu çalışma Konya’nın geleceğinin planlanmasında önemli bir yer tutacak.”

Hızlı tren projesi ihalesinin Polatlı-Konya arası için yapıldığını anımsatan Aydın, ancak hızlı trenin Konya-Ankara arası çalışacağını ifade etti. Aydın, Konya’nın Ankara’ya Polatlı üzerinden bir saat 15 dakikada ulaşacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından öğrenciler hazırladıkları planları slayt eşliğinde sundu.