‘Konya’nın imajı 1969 yılından beri bozuk’

CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, "Konya'nın imajı 1969 yılından beri bozuk" dedi.

Konya’nın 1969 yılından beri bir imaj sorunu bulunduğunu öne süren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, “28 yıl boyunca Konya’ya herhangi bir yararı dokunmayan bir kişinin trilyonlarca lira aldıktan sonra evinde af beklemesi Konya’nın imajını bozmuyorda görevini yapmaya çalışan bir gazeteci bayan mı bozuyor.” dedi.
Medeni Kanun’un kabulünün 80. yılı kutlamaları çerçevesinde CHP Kadın Kolları tarafından bir program düzenlendi. CHP Kadın Kadın Kolları tarafından çıkarılan ‘Laik, Tam Bağımsız Türkiye Ancak Kadınlarla’ isimli kitabın da tanıtıldığı program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Programda söz alan CHP Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz, Konya’da karikatür eyleminde bir gazeteciye yapılan saldırıya değindi.

Bayan gazeteciye yapılan saldırı sebebiyle CHP Kadın Kolları’nın böyle bir toplantıyı Konya’da tertiplediğini ifade eden Büyükcengiz, “Konya’da, karikatüre tepkiden dolayı yapılan eylem karikatürü protestoden çıkıp bayan gazeteciye saldırı krizine dönüşmüştür. Bunu ne kadar örtbas edersek edelim ne kadar görmezden gelirsek gelelim gerçek budur. Türkiye dış politikada yeni krizler yaşıyor. Hamas kirizi yaşanıyor. Hamas liderini Türkiye’ye davet ettiler. Eleştiriler gelince de akla hayale sığmayan ‘Filistin tapusu bizde’ gibi gerekçeler ortaya koydular. Benzer bir şekilde bir kısım kişiler ve kesimler Konya’nın tapusunun kendilerinde olduğunu zannetmesinler.” diye konuştu.

Konya’nın imajını Cumhuriyet Halk Partililerin düzelteceğini iddia eden Büyükcengiz, Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ı kastederek, “28 yıl boyunca Konya’ya faydası olmayan bir kişinin peşine düşerek yüzbinlerce oyu ona verip ve trilyonlar alıp evinde af bekleyenin Konya imajını bozduğunu söylemiyorlar da, çok laik çağdaş bir şekilde görevini yapan bir kızcağızın Konya’nın imajını bozduğunu söylemeye utanmıyor mu bunlar.?” dedi.

Saldırıya uğrayan bayan gazetecinin ve saldırıda bulunduğu iddia edilen şahsın fotoğrafının basına gösteren Büyükcengiz, “Bunların hangisi Konya’nın imajını bozuyor?” diye sordu.

Karikatür krizinde çeşitli İslam ülkelerinden yaklaşık 50 kişinin öldüğünü ifade eden Büyükcengiz, “Saldırılan kim? İslam Peygamberi Hz. Muhammed. Tepki gösteren kim? Müslümanlar. Ölen kim? Müslümanlar. Burada bir yanlışlık var. Sadece Türkiye’de öyle bir durum olmadı. Niye olmadı Türkiye’de laiklik rejimi olduğu için böyle bir olay olmadı. Diğer İslam ülkelerinde Müslümanlar, Peygamberlerini koruma uğruna birbirlerini öldürüyor. Ne kadar üzücü bir durum.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Okuducu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda kadınların büyük bir yükümlülük üstlendiklerini ifade ederek, “Çok büyük sıkıntıların yaşandığı bir dönemde kadınlar dişle başla mücadele etmişlerdir. Ülkemizin o kötü şartlardan kurtulmasında kadınlarımızın büyük katkıları oldu. Kadınların elde ettikleri hakları almaya çalışanlar kadınların sürekli mukavemetiyle karşılaşacaktır.” şeklinde konuştu.