Köpek basın mensubunu bacağndan ısırdı

Taksim'de, kendilerine 'Büyük Anadolu Gençliği İnsiyatifi (İBDA)' adını veren bir grup, Fransa Başkonsolosluğu önünde toplanarak Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasını protesto etti. .

İBDA üyesi yaklaşık onbeş kişilik grup, Hz. Muhammed karikatürlerinin Avrupa basınında yayınlanmasını protesto etmek için İstiklal Caddesi girişinde bulunan Fransız Başkonsolosluğu önünde toplandı. Türkçe ve İngilizce “Allah ve Rasulullah için ölürüz, Her şey Allah için ” yazılı dövizler açan grup, Fransa ve Danimarka bayraklarını ateşe verdi. Grubun taşıdığı ve üzerinde bir İBDA üyesinin Danimarka Başbakanı Rasmussen’i boğazından kesme figürünün bulunduğu pankart dikkat çekti.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, Hz. Muhammed’e hakaret edenlerin sonucuna katlanması gerektiği ifade edildi. Batının barbar yüzünü 14 asırdır bildiklerini belirten İBDA üyeleri, Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayanları kesecekleri tehditinde bulundu. Grup üyeleri, başta yahudiler olmak üzere batılıların kendilerine dikkat etmeleri istendi. Bu arada, birçok kişiyi kesmekle tehdit eden gruba polisin müdahale etmemesi dikkat çekti.

Öte yandan, basın açıklaması sırasında gösteriye ‘buldog’ cinsi köpeği ile gelen bir İBDA üyesi, köpeğini polisin ve gazetecilerin üzerine saldı. Köpeğin bir gazetecinin bacağını ısırması üzerine harekete geçen polis, şahsı gözaltına almak istedi. Bunun üzerine gösterici bu kez köpeğini polisin üzerine kışkırttı. Polislerin köpekten kaçtığı gözlenirken, çevik kuvvet amiri çareyi köpeğe ve göstericiye gaz sıkmakta buldu. Bunun üzerine polis, göstericiye ve köpeğine gaz sıktı. Gösterici ve köpeğinin sıkılan gazdan etkilenmesine rağmen polisin göstericiyi gözaltına almaması dikkat çekti.

Eylemlerini tamamlayan grup, sloganlar atara ve ölüm tehditleri savurarak İstiklal Caddesi üzerinde yürüdü. Yürüyüşün ardından eylem sona erdi.