Koray Aydın’ın daire sattığı kişiler dinlendi

Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın'ın Yüce Divan'da yargılanmasına devam edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan sıfatı ile yürttüğü duruşmaya sanık Koray Aydın, sanık avukatı Bülent Acar, müdahil Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Karayolları avukatları katıldı. Duruşmada Koray Aydın’ın mal varlığı artışının kaynağı olarak gösterdiği Çankaya ilçesi Birlik Mahallesi’nde satışını yaptığı işyeri ve daireleri satın alan kişiler dinlendi.

Duruşmada, Ömer Bağcı, Nevzat Ergin Komantaş, Özten Özgül, Mehmet Tekkol, Günal Gedik, Erdoğan Tekin ve Nermin Tekin, işyeri ve daireleri Koray Aydın’dan 1997 yılında, inşaat proje aşamasında iken taksitli olarak aldıklarını ve tapularının 2002 yılında aldıklarını belirtti.

Aydın, Türkiye’de ticari şirketlerin belgelerinin 5 yıl saklanma zorunluluğunun olduğuna işaret ederek, satışla ilgili elinde belge bulunmadığını kaydetti. Aydın, kendisinin satışın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra belge istenmesini eleştirdi. Aydın, kendisinin 1997 yılında inşaat proje aşamasında iken vadeli satış yöntemiyle kısa bir süre içerisinde kendisine ait işyeri ve daireleri sattığını kaydetti. Aydın, Birlik Mahallesi’nde yaptığı binadaki dairelerin değerinin ise bölgede bulunan Zirve Konutlar’daki dairelerin fiyatlarını baz alarak belirlediğini vurguladı.

Aydın, satışını yaptığı daire ve işyerleri ile ilgili hesapları babası tarafından tutulduğunu, tapu verildikten sonra bunlarında imha edildiğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşarı Ali Helvacı’nın davasının Yüce Divan’la birleştirilmesi yönündeki talebini kabul etmedi. Mahkeme heyeti ayrıca, Kütahya Cezaevi’nde bulunan Selim İsfendiyar Özkan’ın, Aydın hakkında ifade verme istediğini de konuyla ilgisiz olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Tanık olarak dinlemesi için daha önce mahkemeye çağrılan Ali Yılmaz’ın adresinin tesbit edilmemesinden dolayı, dinlenmesinden vazgeçilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti Uzakdoğu İnşaat şirketi yetkililerinin dinlenmesine karar verdi.