Kore Büyükelçisi Sangkyu Kore gazilerini unutmadı

Güney Kore Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Hataylı Kore gazileri ile bir araya geldi.

Güney Kore Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Hataylı Kore gazileri ile bir araya geldi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Hatay’a gelen Büyükelçisi Lee Sangkyu, Kore Savaşına katılarak gazi unvanı alan yaklaşık 160 gazi onuruna öğle yemeği verdi. Büyükelçi Sangkyu’ya Güney Kore Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han da eşlik etti.

Yemekte gazilerden bazıları şiir okurken, bazıları da o günlerde ailelerine gönderdikleri mektupları okuyarak, duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan, bu yemeğin amacının bundan 53 yıl önce Kore’de yaşanılan ve Kore halkının zor durumdan kurtarılmasına yardım eden Türk askerlerine bir teşekkür olduğunu söyledi. Kore büyükelçisinin ülkenin tüm illerindeki Kore gazilerine müteşekkir olduğunu aktaran Tandoğan, büyükelçinin daha önce Adana ve Mersin’de gazilerle bir araya geldiğini, Hatay’dan sonra da Şanlıurfa ve Gaziantep’te de bu buluşmaların devam edeceğini kaydetti.

Yemeğe katılan gazilerle teker teker selamlaşan Büyükelçi Sangkyu, Kore Savaşı sırasında kendilerine yardım eden tüm gazilere şükran borçlarının olduklarını söyledi. Konuşmaların ardından Sankyu, Kore Cumhuriyeti Kahramanlık ve Barış Madalyası sahibi olmayan 5 gaziye madalyalarını takdim etti. Etkinlikler kapsamında 10 gazinin torununa da Kore Büyükelçiliği tarafından eğitim bursu verileceği öğrenildi.