Kore’den Yüksek Lisans jesti

Kore Hükümeti, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verecek ve Kore gazisi torunu üniversite öğrencilerini savaşın 60. yılı dolayısıyla Kore'de düzenlenecek Gençlik Barış Kampı'na götürecek.

Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kore Hükümeti, yüksek lisans veya doktora öğrencisi beş, Kore gazisi torunları arasından da iki kişiye burs verecek.

Başvuru yapacaklarda aranan şartlar ise şöyle:

''-Hem adayın hem de anne babasının Türk vatandaşı olması.

-1 Eylül 2010 itibariyle 40 yaşını geçmemiş olmak.

-1 Eylül 2010 itibariyle lisans ve master mezunu olmak.

-Toplam not ortalamasının 2.64/4.00 veya 2.80/4.30 veya 2.91/4.50 veya yüzde 80'den iyi olması''

Koşulları uygun olan adaylar, 20 Nisan Salı günü Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin ''http://tur-ankara.mofat.go.kr'' internet adresinden edinecekleri belgelerle, büyükelçiliğin Kültür ve Basın Ataşeliği'ne başvuruda bulunabilecek.

Kore gazisi torunu olarak başvuru yapacakların durumlarını gösteren onaylı sertifikaları getirmeleri gerekecek.

Burs kazananlar, seçim komitesinin uygun gördüğü adaylarla mülakatından sonra belli olacak.

-GENÇLİK VE BARIŞ KAMPI-

Kore Hükümeti ayrıca Kore Savaşı'nın 60. yıl dönümünü anmak için Kore gazisi torunu ve üniversite öğrencisi 10 kişiyi, 1 Temmuz-7 Temmuz arasında Kore'de düzenlenecek Gençlik ve Barış Kampında misafir edecek.

Kamp için başvuru yapacakların, iyi derecede İngilizce bilmesi gerekiyor. Adaylar, gazi torunu olduğuna dair belge ve İngilizce dil sertifikasıyla başvuruda bulunabilecek.

Adayların, büyükelçiliğin ''http://tur-ankara.mofat.go.kr'' internet adresinden temin edecekleri başvuru formunu, 9 Nisan Cuma günü, büyükelçiğin Kültür ve Basın Ataşeliği'ne teslim etmeleri gerekiyor.