Körfez’de doğalgaz sıkıntısı yaşanabilir

Petrol zengini Körfez ülkelerinin aşırı talebe cevap verilememesi durumunda 2015 yılından itibaren doğalgaz sıkıntısı ile karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Petrol zengini Körfez ülkelerinin aşırı talebe cevap verilememesi durumunda 2015 yılından itibaren doğalgaz sıkıntısı ile karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Küresel danışmanlık şirketi Booz & Company tarafından yayınlanan “Körfez İşbirliği Konseyi’nde gaz sıkıntısı – açık nasıl kapanabilir” başlıklı raporda, bölgedeki yerel gaz üretimini kısıtlayan faktörler arasında artan enerji tüketimi, tükenen petrol kuyuları ve uzun vadeli gaz ihracat anlaşmaları sayıldı.

Rapora göre doğalgazdaki arz-talep dengesizliğinin giderilebilmesi için hükümetlerin doğalgaz fiyatlarını tedrici olarak artırması, enerji verimliliğini iyileştirmesi ve alternatif yöntemlere yatırım yapması önem taşıyor.

Uzmanlar, gaz sıkıntısının henüz ciddi boyutlara ulaşmadığını ve zamanında harekete geçilirse problemin erken çözülebileceğini ifade ediyor. Körfez ülkelerinde gaz sektöründeki yatırımların arttığına dikkat çeken yetkililer, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi ve yine BAE emirliklerinden Fujeyra’da devam eden gaz projeleri ve ithalat terminalini bölgede önde gelen projeler arasında sayıyor.

Enerji üretiminde petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalışan BAE hükümeti, önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde enerjisinin dörtte birini nükleer kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. Bu istikamette başkent Abu Dabi’de Güney Kore ile işbirliği içerisinde tanesi 5 milyar dolara malolacak 6 adet nükleer tesisin inşaatı devam ediyor.