Körfez köprüsü yolda

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Körfez Köprüsü'nün yapımı için çalışmalara başladı.

Ankara’da Bayındırlık Bakanı Faruk Özak ve Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan ile görüştüklerini belirten Karaosmanoğlu, görüşmede ildeki trafik sıkıntısını aktardılarını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Karaosmanoğlu, “Bayındırlık Bakanı Özak, Başbakan Erdoğan’ın Körfez Köprüsü için talimat verdi. Hükümet birkaç ay içinde Körfez Köprüsü için ihale açacak.” dedi.

Körfez Köprüsü ilk defa 1990’da gündeme geldi. Bu dönemde yap işlet devret modeli ile inşaatına başlanacağı sırada rafa kaldırıldı. Yeni projenin Hersek Burnu ile Dilovası arasında yapılması planlanıyor. İstanbul-Bursa, İstanbul-İzmir ulaşımı, İzmit Körfezi dönülmeden bu köprüden sağlanabilecek. Yapılan hesaplara göre halen İzmit içinden geçen günde yaklaşık 12 bin araç, özellikle kamyon trafiği bu köprüye kayacak. Bu projenin hayata geçmesi durumunda İzmit şehir merkezinde geçen D-100 karayolu ve şehir içi trafik de büyük oranda rahatlayacak. Şehir içi trafiğe çözüm olarak bu projeyi gören Karaosmanoğlu şöyle konuştu; “Bu projenin gerçekleşmesini çok istiyoruz. Bunu hükümet de istiyor. Önümüzdeki günlerde Ankara’dan gelecek ekip, bu projenin yapılacak bölgede inceleme yapacak. İnceleme sonunda proje yap işlet devret modeli ile inşa edilecek.”

Öte yandan Başkan Karaosmanoğlu, Ankara ziyaretinde otoyolu ağaçlandırma projesini de açıkladı. Buna göre, TEM Otoyolu’nun Kocaeli sınırları içindeki 80 kilometrelik bölümünde toplam 66 bin 862 adet ağaç fidanı dikilecek. Otoyol güzergahı ağaçlarla kaplanacak.