‘Körfez’ operasyonu davası sonuçlandı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde 2006 yılında beş kişinin öldürülmesi, birçok kişinin yaralanması, ev ve işyeri kurşunlanması gibi suçlara karıştıkları iddiasıyla yargılanan 15 sanık hakkında karar verildi.

İzmir’in Bayraklı ilçesinde 2006 yılında beş kişinin öldürülmesi, birçok kişinin yaralanması, ev ve işyeri kurşunlanması gibi suçlara karıştıkları iddiasıyla yargılanan 15 sanık hakkında karar verildi. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, silahlı örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, dört olayda beş kişinin öldürülmesi ve 10 kişinin yaralanması, silahlı çatışma, ev, işyeri ve oto kurşunlama, tehdit, sahte nüfus cüzdanlarıyla cezaevine girme, tefecilik, polise mukavemet ve Ateşli Silahlı Kanunu’na muhalefetten tutuklu yargılanan Ejder Özkaya, İrfan Aslan, Cüneyt Görür, Servet Güven, Hamdin Güven, Ercan Çakıcı, Mehmet Aziz Çelebi, Erhan Özbağlar, Mehmet Ali Keskin ve bazı tutuksuz sanıklarla tarafların avukatları katıldı.
Mahkeme heyeti, suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen Özkaya’yı, dört cinayetten dört defa ağırlaştırılmış müebbet, yaralama ve diğer suçlardan ise toplam 57 yıl 4 ay 15’er gün hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklar Çakıcı ve Görür hakkında dörden defa ağırlaştırılmış müebbet ve 47 yıl 10 ay 15’er gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, Servet Güven, Hamdin Güven, Aslan ve İlhan’ı, adam öldürme suçundan birer defa ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Tutuksuz yargılanan Muhterem Alişan’a adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan 52 yıl 1 ay 15 gün, Engin Akkay’a iki defa ağırlaştırılmış müebbet, Sıdıka Doğan’a mermi bulundurmaktan 3 ay 20 gün hapis ve 400 lira para cezası, diğer sanıklara ise 1 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Duruşmaya katılan ve ağırlaştırılmış müebbete çarptırılan Servet Güven tutuklanırken ceza alan tutuksuz sanıklardan İlhan, Alişan, Akkay ve Selahattin Pekçelik hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Çay Mahallesi ve Osmangazi semtlerinde 2006 yılında beş kişinin öldürülmesi ve çok sayıda yaralama olayının ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlatmış, Ejder Özkaya ve Kenan Kaya’nın elebaşı olduğu iddia edilen iki çete arasındaki olayların, menfaat çatışmasından kaynaklandığını belirleyerek ”Körfez” kod adlı bir operasyon düzenlemişti. Şebekenin 2006 yılında Mehmet Göker, Ümit Karga, Murat Üçdal, Yasin Öztürk ve Murat Alyaz cinayetlerini işlediği ileri sürülmüştü.