Körfez ülkelerinden üç dev proje

Petrol zengini Körfez ülkeleri geçtiğimiz hafta içinde 'dünyanın en büyüğü' üç adet yeni projeye imza attı. Bunlardan ilki Katar'ın Ras Laffan Sanayi Şehri'nde yer alan Dolphin (Yunus) Gaz projesi oldu.

Körfez bölgesinin en büyük gaz temin projesi ve aynı zamanda dünyada yekpare inşa edilmiş en büyük gaz tesisi kabul edilen Yunus tesisinin açılışına Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan üst düzey yöneticiler katıldı.

Toplam 24 kuyu, iki üretim platformu, çift deniz hattı, işletme tesisi ve ihraç boru hatlarından oluşan projenin maliyetinin 4,8 milyar doları geçtiği belirtildi. Yunus gaz tesislerinden halen Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki sanayi kuruluşları ve tüketicilere günlük 2 milyar standart küp oranında arıtılmış doğal gaz veriliyor.

Yunus Enerji’nin yüzde 51 hissesinin Abu Dabi hükümetine ait Mübadele Kalkınma Şirketi’ne, yüzde 24,5’lik kısmı Fransız Total ve kalan yüzde 24,5’lik kısmı da Amerikan Occidental Petroleum’a ait bulunuyor.

MALEZYA VE SİNGAPURLU ORTAKLAR ARASINDA

Dubai hükümetine ait Dubai Holding’e bağlı Dubai Grubu geçtiğimiz hafta Malezya ve Singapurlu ortaklarıyla bir araya gelip 300 milyon dolar ödenmiş sermaye ile ACR ReTakaful Holding’i kurduklarını açıkladı. Dünyanın en büyük ‘reinsurance – yeniden sigortalama’ şirketi olduğu belirtilen ACR ReTakaful’un Malezyalı ortağının Malezya hükümetine ait yatırım şirketi Hazine Nasional ve Singapur merkezli Asia Capital Reinsurance (ACR) olduğu bildirildi.

Şer’i finans kurallarına uygun olarak Dubai Banking Group tarafından gerçekleştirilen kuruluş işlemlerinin ardından şirketin, hayat hariç genel sigorta, altyapı, hava, deniz ve enerji taşımacılığı ile mühendislik alanlarındaki özel riskler üzerine odaklanacağı belirtildi.

Şirketin bu geleneksel riskleri konvansiyonel pazardan İslami prensiplere uygun ‘tekaful – tekeffül’ kanallarına yönlendirmeye çalışacağı ifade edildi.

ALÜMİNYUM ÜRETİCİSİ

Dünyanın en büyük alüminyum üretim tesisini kurmak amacıyla Dubai Alüminyum Şirketi (DUBAL) ve Abu Dabi Mübadele Kalkınma Şirketi’nin ortak girişimiyle oluşturulan Emirlikler Alüminyum (EMAL) ilk yılını doldurdu.

Yaklaşık 5 milyar dolar değerindeki bu ortak girişim daha ilk yılında binin üzerinde işçi çalıştırırken birçok sektörel ödüle de layık görüldü. Şirket, General Electric, Fuji Electric ve Alstom gibi ünlü markalarla farklı anlaşmalar imzalarken şu ana kadar imzalanan ihalelerin değeri 2,5 milyar doları aştı.

Yetkililer, bu tesisin ülkeye yılda 2,5 milyar dolarlık bir ihraç geliri kazandıracağını ve ikinci basamağın tamamlanmasının ardından yıllık alüminyum üretim kapasitesinin 1,4 milyon tona ulaşacağını ifade ediyor. Dünyadaki tek alana kurulmuş en büyük alüminyum üretim tesisi olduğu bildirilen tesisin ilk basamağının 2010 yılında tamamlanması bekleniyor.