Korkut gölü zeminindeki hasar onarıldı

Muş'un Korkut ilçesinde bulunan sulama göletinin gövdesinde meydana gelen hasar, İl Özel İdaresi tarafından onarıldı.

Gövdesinde oluşan hasar sebebiyle patlama riski taşıyan Korkut sulama göleti, KÖYDES Programı çerçevesinde onarıldı. 1993 yılında sulama amacı ile yaptırılan ve 13 yıldan beri 900 hektar araziyi sulayan Korkut sulama göletinde patlama tehlikesine karşın başlatılan onarım çalışmaları tamamlandı.
AK Parti Milletvekili Seracettin Karayağız, Korkut Kaymakamı Sultan Doğru, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük ve kurum amirleri ile birlikte gölette incelemelerde bulunan Vali İbrahim Özçimen, Korkut için hayati önemi olan göletin hizmete hazır hale getirilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.
Göletteki incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özçimen, “Korkut Sulama Göleti geçen yıl arıza verdi. Bu arıza KÖYDES programı ile yerel idarelere yetki verilmesi sayesinde bir yıl içerisinde giderildi. Yoksa on yıla kadar yapılmazdı. Bizim vatandaşımız çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Bu sebeple de tarlasını sulamak zorunda. Çok acele karar verilip hemen onarım çalışması yapıldı. 975 bin YTL harcayarak Korkut İlçesi için büyük önem arz eden sulama göletinin onarımını yaptık. Bir yılda 2.6 milyon metreküp su biriktiren göletimiz 900 hektar araziyi sulamaktadır. 1993 yılından beri faaliyetini yürüten Korkut Sulama Göleti, tamamen atıl duruma düşmüştü. Yani gölet patlama tehlikesi taşımaktaydı. Çiftçi için hayati önem taşıyan gölet, olası bir patlama tehlikesine karşılıkta onarılmak zorunda idi.” dedi.
AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız da, “Gövdesi hasar görmüş olan Korkut Sulama Göleti onarılmıştır. Gelecek yıl yeniden çiftçimizin topraklarını sulamaya devam edecek. Çok büyük bir ovamız var ama maalesef sulama oldukça eksik. Hükümet olarak ve milletvekilleri olarak bu konu üzerinde oldukça fazla duruyoruz. Özellikle Alparslan 2 Barajı üzerinde çok duruyoruz. Tabii baraj çok külfetli bir iş. Defalarca bakanlar ve başbakan ile görüştük ama şu anda karar verilemiyor. Ayrıca ovanın sulama problemini çözmek için dereler üzerine küçük çaplı göletler yapabilir miyiz? diye çalışmalar yaptık. Çok fazla elverişli yer yok. Biz sulamanın önemini biliyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.