Koronavirüs ilacının denemelerine başlandı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ilaç şirketi Pfizer, koronavirüsü ilacı hakkında açıklama yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ilaç şirketi Pfizer, koronavirüsü önleyecek ilacın 2’inci ve 3’üncü aşama klinik denemelerinin başladığını bildirdi.

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer koronavirüs ilacının denemelerine başladığını duyurdu.

Pfizer antiviral ilacın klinik denemeleri, COVID-19’a yakalanmış ve semptom gösteren kişilerle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üzeri 2 bin 660 sağlıklı yetişkin üstünde yapılacak.

Başarılı olursa semptomların ilerlemesi önlenecek

Pfizer Küresel Araştırma, Geliştirme ve Tıp Bölümü Başkanı Mikael Dolsten, “Dünyayı etkisi altına almaya devam eden COVID-19 ile mücadelede, enfeksiyonu kontrol eden aşıların yanı sıra, virüse yakalanan ya da maruz kalan insanlar için etkin tedaviler geliştirmek gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Dolsten, denenen ilacın başarılı olması durumunda virüsü, çoğalma imkanı bulamadan durduracağını ve enfeksiyona yakalananlarda semptomların gelişmesini önleyeceğini ifade etti.

İlaç HIV enfeksiyonlarında da kullanılacak

COVID-19 virüsünün çoğalmasını sağlayan bir enzimin üretimini durdurmayı hedefleyen ilacın, HIV enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan ritonavir ile birlikte kullanılacağı açıklandı.

Pfizer’dan önce, ABD merkezli Merck ve İsveçli ilaç firması Roche de, COVID-19 enfeksiyonunun önlenmesi ve tedavisi için hap formatında ilaçlar geliştirdiklerini duyurmuştu.