Korsan yapimi alanda satanda zararda!

KAYSERI - Geçtigimiz aylarda Konya'da kampanya dahilindeki bilgisayarlarina korsan yazilim yükleyerek satisa sunan Afra Alisveris Merkezi ve kampanyaya bilgisayarlari saglayan Biosis Bilgisayar hakkinda yasal islemler baslatildi.

Bilgisayarlari tedarik ettigi düsünülen Biosis Bilgisayar ‘da da yapilan yasal aramalarda, satilmak üzere hazirlanmis korsan yazilim yüklü bilgisayarlar tespit edildigini bildiren BSA Türkiye Business Software Alliance (BSA) Türkiye Genel Koordinatörü Tolunay Tomruk, her iki firma yetkilileri için de hukuki süreç baslatildigini dile getirdi.

Konya’da gerçeklesen yasal aramalar sonucunda ele geçirilen korsan yazilim yüklü bilgisayarlar hem satisi gerçeklestiren hem de bilgisayari alan firmalari büyük zarara ugratirken, yasadisi yazilim kullanim ve satisinin ülke ekonomisine verdigi zarar tekrar gözler önüne serildigine dikkat çeken Tomruk, “Yasal yazilim kullaniminin ülke genelinde gelistirilmesini hedefleyen BSA, yazilim ürünleri saticilarinin haklarini koruyan dürüst ve adil bir ticaret ortaminin olusturulabilmesini arzuluyor. Yasadisi yazilim satisini gerçeklestiren firmalar dürüst ticaret ortamina verdikleri zararin yaninda agir ticari yaptirimlarla da karsi karsiya kalabiliyor.” dedi.

5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ‘na göre bilgisayar yazilimlarinin hukuka aykiri yollardan çogaltilmasi, kullanilmasi ve dagitilmasi gibi eylemler gerçeklestirmek suretiyle telif hakki ihlali suçu isleyen kisiler 4 seneye kadar hapis ve 150 bin YTL’ye kadar agir para cezasi ile cezalandiriliyorlar.

Ayrica korsan yazilim kullandigi tespit edilen isletmelerin sahipleri, genel müdür ve ilgili müdürleri de aynen korsan yazilim suçu isleyen kisiler gibi sorumlu tutuluyorlar.

IDC’nin 2004 yili raporuna göre Türkiye’de yüzde 66 oranindaki korsan yazilim kullanim oranini sadece yüzde 10 düsürmek oldugunu açiklayan Tomruk, “Bu hedeflenen oran düsürüldügü taktirde; Türkiye’deki yazilim sektörü yüzde 100 büyüterek 3 Milyar dolari asabilir. Ekonomiye 830 milyon dolarlik katki yapabilir ve 2 bin 300 kisiye yeni is sahasinin açilmasini saglayabilir.” diye konustu.