‘Korsana’ özel tim

Türkiye’nin önemli miktarda vergi kaybına sebep olan korsanla mücadele konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizzat devreye girdi.

“Ne gerekiyorsa yapın”
Erdoğan’ın talimatı ile; Adalet, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim ve Maliye Bakanlarının yanı sıra meslek örgütü temsilcilerinin de yer aldığı korsanla mücadelede alınacak tedbirleri tespit eden alt komisyon bu ay tekrar bir araya gelecek. Alt komisyonun daha önce yaptığı toplantılarda aldığı kararlar bir rapor haline getirilerek Başbakan Erdoğan’a sunuldu. Başbakan Erdoğan, korsanla mücadele için kendisiyle görüşen milletvekillerine “Korsanla mücadele konusunda kararlıyız. Konuyu bizzat yakından takip ediyorum. Korsanla mücadele konusunda yapılacak çalışmalarda herhangi bir tıkanma olursa direk devreye gireceğim. Korsanla mücadele için ne gerekiyorsa o yapılacak” dedi.

“Göz açtırılmayacak”
Buna göre, açık alanlarda korsan ürün satışlarına belediyeler kesinlikle izin vermeyecek. Zabıtalar gün boyunca çarşı-pazarda ‘Korsan avı’na çıkacak. Emniyet bünyesinde korsanla mücadele için özel bir birim kurulacak ve bu birimde korsanla mücadelede ihtisaslaşmış olanlar görev alacak. Maliye Bakanlığı korsan üretim yapan işyerleri ile ilgili mali denetimleri artıracak. Maliye Bakanlığı kendisine gelen ‘Korsan üretim yapılıyor’ ihbarlarını anında değerlendirerek nokta operasyonlar yapacak.