Korsanda Türkiye ilk sıralarda

Taklit ve korsanlık ile mücadele konusunda Türkiye “kırık not" aldı.

Listede ilk üç sırada Çin, Rusya ve Hindistan yer alıyor. Fikri mülkiyet hakkı açısından en olumlu ortam, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya’da bulunuyor.

Uluslararası Ticaret Odası’nca ülke arasında gerçekleştirilen bir araştırma, Türkiye’nin taklit ve korsanlık ile mücadele ve fikri mülkiyet hakkının korunması açısından en kötü ortamı bulunan ülkelerin listesinde 9. olduğunu ortaya koydu.

Çin’in başı çektiği olumsuz ortamı olan ülkelerin listesinde Rusya 2., Hindistan ise 3. sırada yer aldı. İlk 10 ülke arasında Brezilya 4., Endonezya 5. ve Vietnam 6. olurken Pakistan 8., Ukrayna ise 10. geldi.

EN İYİ PERFORMANSLAR

Araştırma kapsamında taklit ve korsanlık ile mücadele ve fikri mülkiyet hakkının korunması konusunda en iyi ortamı olan ülkeler listesi de oluşturuldu. 29 ülkeden oluşan listede ilk beş sırada ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya yer aldı. Belçika’nın sonuncusu olduğu listede İsrail 28. oldu.

Uluslararası Ticaret Odası, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdiği raporunda araştırmanın daha önce Avrupa Komisyonunca gerçekleştirilen çalışmaların bulgularını doğruladığını belirtti.

AB’de ele geçirilen taklit mallarının üçte ikisinin Çin malı olduğunu kaydedilen raporda Çin’den sonra Rusya, Ukrayna, Şili ve Türkiye’nin geldiğine dikkat çekildi.

Toplam 27 alanlarda faaliyet gösteren 48 küresel şirketin katıldığı araştırmada ülkedeki fikri mülkiyet hakkı ile taklit ve korsanlık ile mücadele konularında yasal düzenlemelerin, yasaların uygulatılması, suçların cezalandırılması ve kamuoyu bilinci gibi konular üzerinde duruldu.

YILLIK MALİYETİ 100 MİLYAR DOLAR

Bu arada, Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakkı Örgütü’nce yayınlanan son verilere göre, taklit ve korsan malları üretimi, dünya ekonomisine her yıl en az 100 milyar dolara mal oluyor.

EN OLUMSUZ ORTAMI OLAN 10 ÜLKE
1 Çin.
2 Rusya.
3 Hindistan.
4 Brezilya.
5 Endonezya.
6 Vietnam.
7 Tayvan.
8 Pakistan.
9 Türkiye.
10 Ukrayna.

EN OLUMLU ORTAMI OLAN 10 ÜLKE
1 ABD.
2 İngiltere.
3 Almanya.
4 Fransa.
5 Japonya.
6 Kanada.
7 İsviçre.
8 Hollanda.
9 Singapur.
10 Avusturya.