Korsanları 9 psikolog uzun uğraşlar sonucunda ikna etti

Uçağı kaçıran korsanlar, 9 psikolog tarafından saatler süren uğraş sonucunda ikna edilebildi.

Kendilerini polis, savcı gibi farklı mesleklerden insanlar olarak tanıtan psikologların saat 08.00’de başladıkları ikna çalışmaları, öğlen saatlerinde meyvesini verdi. Karşılarındakinin psikolog olduğunu bilmeyen korsanlar ikna olduktan sonra eylemlerine son verdi.

Konu hakkında bilgi veren Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, “Böyle bir operasyon Türkiye tarihinde ilktir ve polis okullarında ders olarak okutulabilecek mahiyettedir.” dedi.

Antalya’daki uçak kaçırma eylemi 5 saat içinde sona erdirildi. Sabah saat 07.00 sıralarında Antalya Havalimanı’na inen yolcu uçağı gelmeden önce tüm hazırlıklar tamamlandı. Saat 08.00 sıralarında korsanlarla irtibat sağlanarak ikna çalışmalarına başlandı. İkna çalışmalarını 9 uzman psikolog yürüttü. Psikologlar kendilerini polis, savcı gibi farklı mesleklerden insanlar olarak tanıttı.

Korsanlarla yapılan ilk görüşmelerde, kendileri ile iletişimin sürdürülebilmesi için çocuk ve yolcuları bırakmalarının istendiğini anlatan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, “Bu gelişme üzerine yolcular ortak hareket ederek uçaktan uzaklaştı. Uçağın arkasındaki slaytlardan birisi patlayınca, kayarak inmesi gereken yolcular atlamak durumunda kaldı. Tahliyelerden sonra da korsanlarla görüşmeler yaparak saat 12.00’den sonra son grubu da alarak onları teslim olmak zorunda bıraktık.” diye konuştu.

Korsanların teslim olmalarının ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğünü aktaran Yüksel, uçakta alınan ilk ifadeler ışında şunları anlattı: “Uçağın kalkışından 15 dakika sonra Suriye uyruklu olan korsan, kokpit kapısını zorlayarak kendisinin El-Kaide örgütü mensubu olduğunu ifade etmiş. Pilotları tehdit ederek ‘Beni tanımadınız mı? Ben El-Kaide’nin önemli adamlarından Müşerref’im. Uçağa plastik patlayıcı yerleştirdik, havaya uçuracağız’ demiş.”

Vali Yüksel, ifadesini aldıkları yolcuların anlattıklarına göre uçakta korsanlara yardımcı olan bir başka yolcunun daha tespit edildiğini kaydetti. Ancak Yüksel, bu yolcunun kimliği hakkında bilgi vermedi.

Eylemin sona ermesinin ardından Antalya Havalimanı’nda bekletilen 140 yolcu ve 5 mürettebat Atlasjet tarafından temin edilen bir başka uçak ile İstanbul’a gönderilmeyi bekliyor.

Öte yandan uçaktan kaçışları sırasında yaralanan yolcular da tamamlanan tedavilerinin ardından havalimanına intikal ettirildi. Sağlık İl Müdürlüğü’ne ait resmi bir araçla hastaneden alınan yolculardan Nurşen Günay, korsanların daha Lefkoşe’deki havalimanındayken şüpheli tavırlar sergilediklerini anlatarak, “Lütfen Kıbrıs’ta gereken tedbirler alınsın. Çünkü onlar kendilerini baştan belli etmişlerdi ama çok kolay geçtiler.” dedi.

Ölümle burun buruna geldiklerini anlatan Günay, “Yapacak bir şeyimiz yoktu. Korku yaşadık ama şükürler olsun ki kurtulduk.” diye konuştu.

Hava korsanlarının koltuklarından kalkarak, “Elimizde bomba var” diye ön tarafa koştuklarını söyleyen Nurşen Günay, “Yapacak bir şeyimiz yoktu. İlkin kavga oluyor sandık. Gerçeği sonra fark ettik.” şeklinde konuştu.