Köşk anketinde Erdoğan açık ara önde!

İKSARA araştırmasına göre Gül'den sonra halkın yüzde 36'sı Köşk'te Erdoğan'ı görmek istiyor.

İKSARA'nın 2 bin 55 kişiyle yaptığı araştırmaya göre Cumhurbaşkanı Gül'den sonra halkın yüzde 36'sı Köşk'te Erdoğan'ı görmek istiyor. Başbakan'a muhalefet partilerinin tabanından da destek var.
İKSARA Araştırma Şirketi, yeni yılın ilk anketinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini irdeledi. TÜİK verilerine dayanarak seçilen sokak adreslerinden GSP örneklem belirleme yöntemiyle yapılan araştırmada, 81 ilden 2 bin 55 kişiyle yüz yüze görüşüldü. 29 Aralık 2011 ile 6 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen anketten çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle:

– Açık uçlu yöneltilen 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sonrası kimin Cumhurbaşkanı olmasını istersiniz? sorusuna katılımcıların yüzde 36'sı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yanıtını verdi.

'Fikrim yok' diyenler ise yüzde 27 ile ikinci sırada yer aldı. Bu oranı, yüzde 6 ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yüzde 5 ile CHP Genel Bşkanı Kemal Kılıçdaroğlu izledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi Köşk'te görmek isteyenlerin oranı ise yüzde 4 olarak belirlendi.

– Katılımcıların partilere göre dağılımına bakıldığında Erdoğan'ın tüm parti seçmenlerinden destek aldığı görüldü. Buna göre, AK Partililerin yüzde 65'i, MHP'li seçmenin yüzde 17.83'ü, CHP'li ve BDP'li seçmenlerin yüzde 7.1'i, 'Başbakan Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorum' cevabını verdi.

– Araştırmada, 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi kaç yıl olmalıdır? sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 38'İ '7 yıl', yüzde 40'I '5 yıl' dedi. Bu oranı yüzde 22 ile 'Bilmiyorum' diyenler izledi. Parti dağılımına bakıldığında ise '7 yıl' diyen AK Partililerin oranı yüzde 59, '5 yıl' diyen AK Partililerin oranı ise yüzde 23 olarak belirlendi. CHP seçmeninin yüzde 66'sı, MHP seçmeninin yüzde 51'i, BDP seçmeninin de yüzde 62'si Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresinin 5 yıl olması gerektiğini düşünüyor.

Arınç sürprizi

Araştırmada AK Partili seçmenlere 'Başbakan Erdoğan'dan sonra AK Parti Genel Başkanlığı'na kimin gelmesini istersiniz? diye soruldu. Yüzde 20.28'i 'Fikrim yok' cevabını verirken, yüzde 18.04'ü Bülent Arınç, yüzde 14.51'i Abdullah Gül, yüzde 7.26'sı Ali Babacan, yüzde 5.23'ü Cemil Çiçek, yüzde 5.2'si ise Ahmet Davutoğlu ismini verdi.

 

erdgnccccc.jpg

 

Konut'ta Irak mesaisi

Başbakan Erdoğan, Irak'taki gerilimin gölgesinde Ankara'ya gelen Irak Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi ile görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki kabul, yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin Kı Salihi Mutlak'ın dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki tartışmalarla büyüyen kriz, ayrıntılarıyla masaya yatırıldı. Erdoğan, şu uyarılarda bulundu: 'Irki ve mezhepsel bir çatışma ortamına girilmesi sadece Irak'ı değil, bölgeyi de kaosa sokar. Sorunun aşılması için Irak'taki tüm kesimlere, siyasetçilere ve özellikle size büyük görev düşüyor. Üzerinize düşeni yapacağınıza inanıyoruz.'

Kuzey Ankara'yı yerinde gördü

Başbakan Erdoğan, dün 'vitrin' projesi olarak sunulan Ankara'nın kuzeyindeki kentsel dönüşüm çalışmalarını teftiş etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile çalışmaları yerinde gören Erdoğan, önümüzdeki günlerde özel bir törenle kura çekimi ve anahtar teslimi yapacağı konutları gezdi.

Akşam