Köşk hesapları yapan CHP’nin satratejisini MHP çökertti

Bahçeli'nin Köşk seçiminde MHP'nin Genel Kurul’a gireceğini açıklaması, CHP'nin stratejisine nokta koydu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Genel Kurul’da 367 milletvekilinin bulunmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı nedeniyle, TBMM’de destek arayışına girmek zorunda kalan AK Parti, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Genel Kurul’a katılacağız” açıklamasıyla rahatlarken, CHP’nin cumhurbaşkanlığı stratejisine de nokta konuldu. 367 şartını ileri sürerek seçimi Anayasa Mahkemesi’ne götüren CHP, TBMM Genel Kurulu’na girmeyerek, AK Parti’yi “sıkıştırmaya” hazırlanıyordu. Başbakan Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde Gül’ün adaylığına ve bu doğrultuda TBMM Genel Kurulu’na girilmesine ilişkin olarak CHP lideri Deniz Baykal’ı ziyaret etmesi bekleniyordu. Ancak MHP’nin kararı, CHP’nin Genel Kurul’da bulunması ihtiyacını ortadan kaldırdı.

ERDOĞAN’A KALDI

MHP’nin kararı CHP yönetiminin tepkisine neden oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, “MHP’nin gireceğini tahmin ediyorduk. Hayırlı olsun, tartışacak durum yok. Gül’ün cumhurbaşkanı olması artık Erdoğan’ın kararına kaldı” dedi.

SEÇMENİNİ UNUTMASIN

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen ise Genel Kurul’a girip girmeme konusunun MHP’nin bileceği bir iş olduğunu söylerken, “Ancak Bahçeli şunu unutmamalı. CHP ve MHP’ye Gül’ün adaylığına karşı çıktığı için oy verildi. Bahçeli seçmeninin feryadını görsün, seçmene haksızlık olur” tepkisini gösterdi.

GÜL ADAY OLMAMALI

Gül’ün aday olması durumunda Türkiye’de hoş olmayan şeyler olacağını belirten Sevigen, ne kastettiğinin sorulması üzerine, “Kamuoyu tepkisi” dedi. Sevigen, Gül’ün meydanlara işaret etmesine “Gül unutmasın başka meydanlar da var” karşılığını verdi.

MHP DOĞRU İŞ YAPIYOR

Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, MHP’nin kararını, ”Ne sorun çözülecekse, bu çatının altına girerek çözülecektir. Eğer kanaatleri bu yoldaysa, doğru bir iş yapıyorlar” diye değerlendirdi. Millet ne diyorsa, herkesin ona göre davranması gerektiğini anlatan Çiçek, milletin iradesine rağmen, halen değişik değerlendirmeler yapılmasını eleştirdi. Gül’ün uzlaşmacı, cumhurbaşkanında bulunması gereken nitelikleri fazlasıyla taşıyan bir arkadaşı olduğunu ifade eden Çiçek, ”Adaylık yönünde karar verecekse, hiç tereddütsüz desteklerim” diye konuştu.

YAZICIOĞLU DA MECLİS’TE OLACAK

Eski BBP Genel Başkanı, Bağımsız Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis’e girerek yasama görevini yerine getireceğini kaydetti. TBMM’de milletvekilliği kaydını yaptıran Yazıcıoğlu, Meclisin ilk gündem maddelerinden birisinin cumhurbaşkanı seçimi olacağını ifade etti. Yazıcıoğlu, şöyle konuştu: “Meclisi boykot etmek gibi, Meclis’in dışına kaçmak gibi, Meclis’in göreviyle ilgili bir konuda Meclis dışında çareler aramak gibi bir yöntemi benimsemem. TBMM’ye gireceğim ve yasama görevimi yapacağım.”

SEZER: GÜL’E DESTEK YOK

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusundaki tavrını net bir şekilde açıkladı. Sezer, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün adaylığına destek vermeyeceklerini belirterek, yeni cumhurbaşkanının bu dönem için Meclis dışından seçilmesinin daha doğru olacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan’ın, seçimlerden önce uzlaşma mesajı verdiğini hatırlatan Sezer şöyle konuştu: “Bütünlüğümüzü, cumhuriyetimizi gerektiği gibi temsil edecek bir isim üzerinde anlaşılabilirlerse AKP açısından da iyi olur.”