Köşk için Arınç’tan tarih

Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağını 16 Nisan'da açıklayacak.

NTV Ankara temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Kaç aday çıkar bilinmez ama bu parlamento dışarıdan bir ismi seçer mi derseniz ben size ‘milyonda bir ihtimal bile değil’ derim” diye konuştu.

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimleri için en az 367 milletvekilinin Meclis’te bulunmasını ilişkin yazısını değerlendiren Arınç, “Sayın Kanadoğlu’nun açıklamalarına şaşırdım ve üzüldüm. Bu düşünceler Anayasa hukuku ve Meclis içtüzüğüne aykırı. Sayın Kanadoğlu’nun yazısını okuduğumda bu yazının amacının ‘Bu Meclis cumhurbaşkanı seçmemelidir. Ve bu cumhurbaşkanı AK Parti içinden seçilmemelidir. Hele Başbakan Erdoğan hiç olmamalıdır’ olduğu görülüyor. Bir Meclis’in toplanabilmesi için üçte bir çoğunluk yani 184 kişinin olması yeterlidir. Cumhurbaşkanının nasıl seçileceği de bellidir” diye konuştu.

Kanadoğlu: İlk tur için 367 gerekiyor

TBMM Başkanı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağını 16 Nisan tarihinde açıklayacağını söyledi.

SİYASİ PARTİLERE SAĞDUYU ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde Meclis’te gerginliğin daha da artabileceğine dikkat çeken Arınç tüm siyasi parti liderlerini sağduyulu olmaya çağırdı.

BAYKAL’IN AÇIKLAMALARINA YANIT

Deniz Baykal’ın NTV’de yaptığı “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dekoru olmayacağız” sözlerini de değerlendiren Arınç, her türlü hazırlığın yapıldığını ve 16 Nisan günü beklediklerini belirterek, “Yazılanlar gösteriyor ki, o tarihe gelene kadar açıklamalar değişecek. Bunların hukuki bir değeri yok. Eğer Meclis’te 184 kişi varsa hangi partiden olduğuna bakmam. Seçim sırasında Meclis’e gelmemenin hiçbir önemi yok” dedi.

‘BAYKAL’I DOĞRU ANLADIM’

Bütçe görüşmeleri sırasında yaşanan başörtüsü tartışmasına da değinen Meclis Başkanı, “Ben Sayın Baykal’ın sözlerini ilk dinlediğimde de doğru anladım ancak sözleri yanlış anlaşılmaya müsaitti. Sayın Baykal’ın özel hayata ne kadar dikkat ettiğini ve özen gösterdiğini biliyorum” diye konuştu.