Köşk sürecinin AKP vitrini seçiliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partiyi Cumhurbaşkanı seçimine kadar taşıyacak olan AKP’nin yeni vitrininin seçimini yarın yaptıracak.

Erdoğan, MKYK toplantısında partinin vitrini olan Merkez Yürütme Kurulu’nun(MYK) seçimini yaptıracak. Tüzük gereği, Erdoğan genel başkan olarak MYK’da istediği isimleri kurula önerecek. Erdoğan’ın önereceği isimlerin doğrudan seçilmesi bekleniyor. Birinci kongre sonrası MKYK, Başbakan Erdoğan tarafından önerilen isimlerin tamamını itirazsız MYK üyesi olarak seçmişti.

Erdoğan’ın yarışmasız tek liste olarak seçilen kongredeki MKYK listesi gibi, bu organın içinden yarın çıkaracağı MYK listesinde de ciddi bir değişime gitmesi beklenmiyor. AKP içinde Erdoğan’ın MYK’da değişiklik düşünmediği, eğer bir değişiklik olursa bunun 1 ya da 2 isimle sınırlı kalacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

Yarın seçilecek AKP’nin yeni vitrininin, asıl özelliğini partiyi Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanı seçimine taşıyacak olması oluşturuyor. Yeni oluşacak MYK, kritik Cumhurbaşkanı seçim süreciyle birlikte Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e çıkması halinde 45 günlük süre içinde gidilecek olağanüstü kongre sürecinde partiyi yönetme görevini de yerine getirecek. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda olağanüstü kongreye kadar geçecek bu 45 günlük süre içinde MYK, Başbakan olmasına kesin gözüyle bakılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le birlikte çalışacak.