Köşk yolunda AKP zarar görür mü?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, “Başkent Kulisi” programına katılarak güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Şener, geçmişte, Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi genel başkanlarının Çankaya’ya çıkmasının ardından partilerinde karışıklıkların olduğu hatırlatılarak, “Başbakan’ın Çankaya’ya çıkması halinde AKP zarar görür mü?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Her olayın kendine özgü bir konjonktürü vardır. Sonuçlar da bu konjonktüre ve konuma göre ortaya çıkar. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte, ANAP’ta, Süleyman Demirel’in de Cumhurbaşkanı olmasıyla sonrasında da Doğru Yol Partisi’nde de bazı sorunlar yaşanmıştır. Bu süreç, benzer şekilde AKP’de ortaya çıkarsa, AKP de benzer sorunları yaşar mı yaşamaz mı? Bence, AKP’nin içinde bulunduğu durum ve yaşadığı konjonktür, ne DYP, ne de ANAP’ın içinde bulunduğu durum ve yaşadığı konjonktürdür. Biz farklı bir durum ve konjonktürdeyiz. Ben, bu süreçte partinin zarar göreceğini hiç düşünmüyorum. AKP olayına baktığınız zaman, AKP uzun arayışların ve toplumsal taleplerin sonrasında uzun bir kuruluş çalışmaları yaparak milletin karşısına çıkarak tek başına iktidara gelmiş bir partidir. Bunun ötesinde, Sayın Genel Başkanımızın, Başbakanımızın, 2002 Kasım seçimlerinde, milletvekili adayı olarak bir süre Meclis dışında kalması sebebiyle de bir değerli arkadaşımızın, Abdullah Gül Beyin Başbakanlığı üstlendiği bir süreci yaşamıştır. Dolayısıyla AKP’de fotoğraflar, daha net, daha anlaşılır ve daha objektif görünmektedir. Böyle bir yapı içinde ise ben, Sayın Başbakan, eğer aday olursa, eğer Cumhurbaşkanı olursa, AKP’de bir Genel Başkanlık sorunu veya bir genel başkanlık çatışması, ihtilafı yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.”

BAŞBAKAN’IN İSMİ BELLİ
Şener, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması halinde, yerine geçecek, AKP Genel Başkanı ve Başbakan ile ilgili olarak, “Bu isim bellidir ve bu isim Abdullah Gül’dür mü diyorsunuz?” sorusuna, “Evet onu demek istiyorum” yanıtını verdi.