Kosova’nın bağımsızlığını ilanına birkaç gün kaldı

Fatmir Seydiu, birkaç gün içinde bağımsızlıklarını ilan edeceklerini söyledi.

Ankara’ya önceki gün sürpriz bir ziyarette bulunan Kosova Başkanı Fatmir Seydiu, birkaç gün içinde bağımsızlıklarını ilan edeceklerini söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Zaman gazatesine özel bir mülakat veren Seydiu, Amerika ve AB’den bağımsızlık konusunda destek aldıklarının altını çizdi. Türkiye de dahil dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınacaklarını belirten Başkan, Ankara’ya bu konudaki desteğinden dolayı teşekkür etti. Fatmir Seydiu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ), Kosova’da Ankara’daki gibi bir kampüs kuracağı müjdesini verirken, “ODTÜ’nün bu konuda teferruatlı çalışmaları var. Bazı bağlantıları çoktan kurmuş durumdalar ve bazı adımlar atıldı bile. Bu projeyi destekliyoruz.” dedi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut da konuyla ilgili bazı ön hazırlıkların yapıldığını vurguladı. Akbulut, ilk planda öğrenci değişimi ve öğretim görevlisi yetiştirme programlarıyla Kosova’ya destek verebileceklerine de dikkat çekti: “Türkiye’nin yararına olacaksa ve görev verilirse biz hazırız, mutluluk duyarız.”

Seydiu, Türkiye’den bankacılık alanlarında da önemli yatırımlar olabileceğini kaydetti. Kosova’nın durumuyla KKTC arasında benzerlik kurulmasına karşı çıkan Seydiu, Kosova’daki Sırpların yaşadığı bölgenin bölünmesine yönelik senaryolara da karşı çıktı. Kosova Başkanı Seydiu, Zaman’ın sorularını şöyle cevaplandırdı:

Sırbistan’da AB yanlısı Tadiç cumhurbaşkanı seçildi. Artık, Kosova’nın bağımsızlığının önünde bir engel kalmadı gibi görünüyor.

Biz, hiçbir zaman Kosova’nın bağımsızlığını Sırbistan’daki durum ile ilişkilendirmedik. Şunu da söylemek zorundayım ki, şu ya da bu adayın seçimi kazanması bizim bağımsızlığımızı ilan etmemizi engelleyemezdi. Bizim için önemli olan mümkün olan en kısa zamanda süreci tamamlamak. Sadece birkaç gün içinde Kosova Meclisi’nde kararımızı vereceğiz. Kosova bağımsız, egemen ve demokratik bir ülke olacak.

Bağımsızlığınızı ne zaman ilan edeceksiniz?

Birkaç gün içinde ilan edeceğiz. Ama kesin tarihi şu anda telaffuz edemem. Bu, Kosova kurumlarının kararı olacak.

Başbakan Erdoğan ile görüştünüz. Türkiye, bağımsızlığınızı destekliyor mu?

Türkiye ile Kosova uzun zamandan beri çok iyi ilişkilere sahip. Türkiye, NATO’nun müdahalesinden bu yana Kosova’ya destek verdi ve bu hâlâ devam ediyor. NATO gücü bünyesinde Türk askeri başarıyla görev yapıyor ve bundan memnunuz. Ahtisaari Planı ve Kosova’nın tanınması konusunda Türkiye’nin duruşu gayet açıktı. Bu tavır sabit ve değişmeyecek. Bu tutum görüşmemizde Başbakan Erdoğan tarafından da dile getirildi. Bunun için Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum.

Tanıma konusunda herhangi bir söz ya da garanti aldınız mı?

Elbette bu şekilde bir şey yok. Ama Türkiye de dâhil Kosova’nın dostlarının mümkün olan en kısa sürede bizi tanıyacağına inanıyoruz. Süreç nasıl işleyecek, birlikte göreceğiz. Ama Türkiye’nin hızlı tanıma konusunda verdiği desteğe kesinlikle güveniyoruz.

Rusya’nın tavrı açık. BM onayı olmayan bir tanınma sizi tatmin edecek mi?

Aslında Rusya, temas halinde olduğumuz uluslararası toplumun bir parçasıydı. Rusya kendisi de bu konuda taraflar arasında bir çözüm olamayacağını biliyor. Önemli olan şu ki, Kosova meselesi uluslararası bir süreç haline geldi ve büyük bir desteği almış durumda. ABD, AB ve uluslararası toplumun birçok ülkesi tarafından bağımsızlık desteği bulduğunu dikkate almalısınız. Kosova halkının da tavrı ortada. İş o aşamaya geldiği zaman, birkaç ülke hariç BM’nin çoğu ülkesinden destek bulacağımıza inanıyoruz.

AB ülkelerinin hepsi tanıyacak mı?

Büyük bir çoğunluğu destek verecek. Sadece Kıbrıs Rum Kesimi’nin bunu reddetmesi gibi bir durum söz konusu. Romanya da bazı endişelerini dile getirdi. Ama Romanya’nın da AB’nin ortak politikasının bir parçası olacağına inanıyoruz.

Kosova’nın KKTC ile mukayesesi doğru mu?

Kosova kendine has bir durum. Başka bir bölge ya da ülkeye emsal olmaz.

Kuzeyde yaşayan Sırp azınlığın Kosova’dan ayrılarak Sırbistan’a katılabileceği yönünde söylentiler var.

Bazı kesimler bunu bir tehdit olarak kullanmak istiyor. Ama Sırpların büyük bir çoğunluğunun Kosova’da kalacağına inanıyorum. Son zamanlarda onlara yönelik önemli gelişmeler oldu. Artık Kosova kurum ve kuruluşlarında görev alıyorlar. Sırp vekil ve bakanlar var. Yerel yönetimlerde ve diğer her kademede görev alıyorlar.

ODTÜ, Kosova’da kampüs kuracak

Başbakan Erdoğan ile ekonomik ilişkileri de konuştunuz sanırım?

Elbette görüşmelerimizde bu gündeme geldi. TİKA’nın çalışmaları var. Ayrıca, eğitim ve enerji konularını da ele aldık. Çünkü Türkiye bu konuyla yakından ilgileniyor. Türkiye’den bankacılık alanlarında da önemli yatırımlar olabilir. ODTÜ’nün Ankara’daki gibi bir kampüs açmak için teferruatlı çalışmaları var. Yabancı yatırımlar konusunda bizim yapacağımız ise bir rekabet ortamı oluşturup ülke için en iyisine karar vermek olacak.

Kampüs konusunda takvim var mı?

Bazı bağlantıları çoktan kurmuş durumdalar ve bazı adımlar atıldı bile. Daha detaylı bir şey söyleyemem. Ama biz bu projeye büyük destek veriyoruz.

Akbulut: Hazırlık çalışmaları yapıyoruz

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Kosova’da kampüs kurulması yönünde bazı ön hazırlıkların yapıldığını belirterek kararın devlet tarafından verileceğini söyledi. Kosova Başkanı Seydiu’nun açıklamalarını değerlendiren Akbulut, “Türkiye’nin yararına olacaksa ve görev verilirse biz hazırız, mutluluk duyarız.” dedi. Kosova Başkanı ile daha önce bu konuda bir görüşme yaptıklarını, ama henüz somut bir adım atılmadığını belirten Rektör Akbulut, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de projeye olumlu baktığını aktardı. Kıbrıs’taki kampüslerini hatırlatan Akbulut, “Bu bir devlet kararıydı. Devlet stratejisine uygunsa Kosova’da da aynısını yaparız.” dedi. Rektör, ilk planda öğrenci değişimi ve öğretim görevlisi yetiştirme programlarıyla da Kosova’ya destek verilebileceğini kaydetti.