Köy çesmesi kameralarla korunuyor

Bursa'nın Kestel ilçesinde bir köyde üzerinde Osmanlı tuğrası ve kitabe bulunun tarihi çeşmenin güvenliği için çeşmeyi üç tarafından gören kameralar takıldı.

Bursa’nın Kestel ilçesi Aksu köyünde 1896 yılında Abdülhamit Han tarafından Münir Paşa’ya yaptırılan ve üzerinde Osmanlı Tuğrası ile döneme ait kitabe bulunan çeşme, çalınma riskine karşın kameralarla izleniyor.

Çeşmenin üzerindeki Osmanlı Tuğrası’nın üç kez çalınması ve geri bulunması nedeniyle köylülerin ikişer kişilik ekiplerle gece gündüz nöbet bekledikleri çeşme artık kameralara emanet. Vakıflar Bölge Müdürlüğü 3 kameranın çektiği görüntüleri 15 günde bir incelemek suretiyle çeşmeyi takib ediyor.

Aksu Köyü Muhtarı Kerim Özgüç, tarihi ipek yolu üzerinde bulunan köylerinde üzerinde Osmanlı tuğrası ve kitabe bulunan çeşmeyi korumakta zorlandıklarını belirterek, “Daha önce bu tuğra tam 3 kez çalındı. Her defasında çalan kişileri bularak polise teslim ettik ve tuğrayı yerine taktık. Çalınmasını önlemek için tuğranın etrafını demirle kapadık. Ancak yinede çalındı. Bunun üzerine gece gündüz her gün ikişer kişilik ekiplerle çeşmeyi bekledik. Çeşmeyi ancak bu şekilde koruyabildik. Kameraların takılması ile hem biz rahatladık hemde çeşme daha güvenli bir şekilde koruma altına alınmış oldu.” diye konuştu.

Kameralı sistem konusunda bilgi veren Vakıflar Bursa Bölge Müdürü Mürsel Sarı, 2006 yılında, Yeşil Türbe ve Ulucami ile birlikte Muradiye Cami ve Yıldırım Cami’nin de kameralı güvenlik sistemi ile korunacağını açıkladı.

Sarı 2005 yılı sonuna kadar İznik’te Yeşil ve Eşrefzede Cami, Yenişehir Sinanpaşa Cami ve Minaresi’nin güvenlik sistemlerinin tamamlanacağını ifade etti. Sarı, tarihi eserleri güvenlik kamerası ile korunması sisteminin Vakıflara 25 milyar liraya mal olacağını kaydetti.

Öte yandan, Bursa’nın merkezinde yıllarca çinileri çalınan, yağmalanan Yeşil Türbe ve Ulucami gibi tarihi mekanların güvenlikleri yeterince sağlanmamışken, Aksu köyünde bir çeşmeye kameralı güvenlik sistemi kurulması vatandaşlar tarafından eleştirildi