Köy okulu öğrencileri Balıkesir’i İtalya’da tanıttı

Balıkesir merkez Üçpınar Köyü Ortaokulu öğrencileri, "Hayata Artı, Obeziteye Eksi (Plus To Life, Minus To Obesity)" projesi kapsamında gittikleri İtalya'da şehri tanıttı.

Balıkesir merkez Üçpınar Köyü Ortaokulu öğrencileri, “Hayata Artı, Obeziteye Eksi (Plus To Life, Minus To Obesity)” projesi kapsamında gittikleri İtalya’da şehri tanıttı. Dört öğretmen ve dört öğrencinin bulunduğu kafile, beş günlük proje kapsamında İtalyan ailelerin evlerinde kalarak kültürlerini öğrenme imkânı da buldu.

Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Comenius Programı kapsamındaki projede, çeşitli ülkelere geziler düzenleniyor. Koordinatörlüğünü Üçpınar Ortaokulu’nun yaptığı “AB Çok Taraflı Okul Ortaklıkları Comenius” projesi, 2012 Kasım ayında hazırlık ziyaretiyle başladı. İlk olarak İtalya, Fransa ve Slovakya’dan öğrenciler Balıkesir’e geldi. Üçpınar Köyü Ortaokulu’nda yapılan çalışmalarla proje geliştirildi. Misafir heyetlere, aynı zamanda Türkiye ve Balıkesir tanıtıldı. Küçük şehir turları, Ayvalık ve Cunda Adası’na turlar düzenlendi. Türk kültürü ve yemekleri tanıtıldı. Bu kapsamda okulda, tamamı veliler tarafından yapılan ve zengin Türk yemeklerinden oluşan bir menü hazırlandı. Ayrıca misafir öğrenciler için kına gecesi eğlencesi de düzenlendi.

Proje kapsamında İtalya, Fransa, Slovakya, Bulgaristan ve İspanya ziyaretleri yapılacak. Üçpınar Ortaokulu öğrencileri, ilk olarak İtalya’nın Verona şehrine gitti. İtalyan ailelerin yanında kaldılar ve onları ağırlayan öğrencilerle güzel vakit geçirdiler. Bütün ortakların öğrencileri ve öğretmenleri, farklı kültürler hakkında bilgi sahibi oldu. Okulda yapılan bir etkinlikte de bütün ülkeler, kendi yemeklerinden örnekler getirdi. Üçpınarlı öğrencilerin götürdüğü sarma ve baklava çeşitleri de büyük ilgi gördü. Ayrıca Balıkesir’in meşhur höşmerim tatlısı da ikram edilerek tanıtıldı. Öğrenciler, Verona ve Venedik şehirlerini gezme imkanı buldu.