Köye tam teşekküllü morg yaptırdılar

Kars'ın Susuz ilçesine bağlı İncesu köyü halkı kendi imkanlarıyla yaptırdıkları morg sayesinde hem kendi cenaze işlerini yürütüyorlar, hem de çevre köylerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Cenazenin yıkanması, kefenlenmesi ve sıcak havalarda, uzaktan gelecek yakınlarının yetişebilmesi için bekletilebilmesi için bir morga ihtiyaç duyan İncesu köylüleri, sorunun çözümü için 4 yıl önce imece usulü çalışmaya başlamış.

Uzun uğraşlar sonucunda modern bir morga kavuşan köylüler, şimdi çevredeki komşu köylere de cenaze hizmeti veriyorlar. Özellikle köy civarında meydana gelen ölümlü trafik kazalarında büyük bir ihtiyacı karşılayan İncesu köyü morgu, teneşirinden musalla taşına, tabutundan temizlik malzemelerine kadar tüm ihtiyaca cevap verecek nitelikte düzenlenmiş. 2 katlı olarak palına morgun üstü de misafirhane veya taziyelerin kabul edilmesinde de kullanılabiliyor.

İncesu Köyü muhtar vekili ve birinci aza Şemsi Yağdırma, morgun 4 yıldan beri faaliyette olduğunu ifade ederek, “En çok yaz aylarında kullanılıyor, hava sıcak olduğu için. Cenazeleri morgda en fazla 48 saat bekletiyoruz. Cenazeleri inancımız, örfümüz, adetimiz gereği fazla bekletmiyoruz. Dışarıdan gelecek ölü yakınları için genelde cenazeler burada tutulur. O da en fazla 2 gün.” diyor.

İsmail Yağdıran (70) ise köy halkının katkısıyla yapıl morgun hem kendi köylerindeki hem de çevre köylerdeki cenazeler için kullanıldığını ifade ederek, “Kışın toprak sert olduğunda tüm köylü bir araya gelir, mezar kazma süresi bir gün bile olsa o mezarı kazarlar, ölüyü fazla bekletmezler. Mezar kazılana kadar da cenazeyi morgumuzda bekletiriz.” diyerek cenaze konusundaki hassasiyetlerini dile getirdi.