Köylerde sanal aleme taşınmaya başladı

Gün geçtikçe kullanıcısı artan internete artık köylerde yaşayan vatandaşlar da rağbet gösteriyor.

Çoğu amatör düzeyde yayın yapan bu sitelerle özellikle gurbetteki köylüler memleketlerini yakından takip edebiliyor. Köy sitelerinin şimdiki hedefi ise kamera yardımıyla internet üzerinden görüntü yayınına başlamak. Köylülerin sitelerden en büyük beklentisi ise ekonomilerini canlandırması.

Türkiye internetle ilk kez 1993 yılında tanıştı. Aradan geçen 13 yılda kullanıcı sayısı her geçen yıl katlanarak arttı. 2005 yılında Türkiye’de internet kullanıcı sayısı 10 milyon kişi olarak tahmin ediliyor.

Büyükşehirler ve ilçelerde yaygınlaşan internetle artık köylüler de tanışmaya başladı. Türkiye’de bir çok köyün web sitesi bile bulunuyor. Çoğu amatör düzeyde hazırlanarak yayına başlayan bu siteler genelde köyünden ayrı yaşayan vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Köyler hakkında genel bilgiler, haberler, reklamlar, köşe yazıları hatta anketlerin de yer aldığı köy sitelerinde kamera yardımıyla gurbetteki köylüler için görüntü yayını da düşünülüyor. Sitelerde aynı zamanda yörelerde kullanılan sözcüklere ve köylülerin şecerelerine de yer veriliyor.

Başlangıçta köyü tanıtmak ve ziyaret amacıyla yayına başlayan köy siteleri artık ticarete de yöneliyor. Köylüler siteleri aracılığıyla internet üzerinden yörenin gelir kaynağı olan ürünleri tanıtıyor. Tarla ve hayvan gibi köylüler alıp-satmak istedikleri şeylerin duyurusunu yapıyor. Türkiye’nin batı bölgesindeki köyler arasında yayılan web siteleri orta ve doğu Anadolu’da da yaygınlaşmaya başladı.

Afyonkarahisarlı lise öğrencisi Yusuf Biçer de kendi hazırladığı web sayfasıyla köyünü internete taşıdı. Emirdağ ilçesine bağlı Salihler köyünden olan ancak babasının mesleği nedeniyle memleketinden ayrı yaşayan Biçer’in hazırladığı sitede(www.salihler.org) köyün tarihçesi ve köy halkı hakkında bilgiler yer alıyor. Sitede, Salihler köyünden fotoğraflar ve duyurulara da yer veriliyor. Köyde henüz internet bağlantısı bulunmadığı için köylülerin ulaşamadığı siteye diğer illerdeki ve özellikle de yurt dışındaki Salihlililer büyük ilgi gösteriyor. Memleketleri hakkındaki son bilgileri, duyuruları ve özellikle de fotoğrafları görmek isteyen gurbetteki Salihlililer bir an önce görüntü yayınının başlamasını bekliyor. Köyün büyük çoğunluğunun akrabalardan oluştuğunu ifade eden Biçer, siteyle akrabalar ve köylüler arasındaki iletişimi ve bağı kuvvetlendirmeyi amaçladığını söyledi.

Salihler’in yurt dışına çok sayıda göç veren bir köy olduğunu ifade eden Biçer, ”İnternete erişim imkanı bulan köylüler her an köy hakkında bilgi edinebilecekler. Şu an sadece fotoğraflar servis edebilyoruz. Yeterli altyapı hazırlandığı takdirde görüntü de yayınlayacağız. Görüntüyle birlikte kullanıcı sayısının daha da artmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

İlerleyen günlerde köyün ticaret hayatınında siteye yansıyacağını anlatan Biçer, ”Ev, tarla, arsa, araç, hayvan gibi köylüler satmak ya da almak istedikleri şeyleri de duyurabilecekler.” dedi. Sitede yatırım yapmak isteyen girişimcilere de çağrıda bulunuluyor. Köy muhtarı bu fırsatı kaçırmayarak hemen girişimcilere yönelik fırsatlar sunmuş. Muhtar Celal Kasap yatırım yapmak isteyenlere ücretsiz arsa tahsis edileceğini duyuruyor.

İstanbul’un Şile ilçesine bağlı Üvezli köyü ise batıdaki bir çok köyde olduğu gibi internette bir hayli ilerlemiş. Köye ait www.sileuvezlikoyu.com adresinde köşe yazılarından, reklamlara, anketlerden yurt genelinden haberlere bir çok konu yer alıyor.

Sürekli güncellenen sitede son dönemde sanal mezar ziyareti de başlatılmış. Ölen yakınının ismini bulan köylüler internet üzerinden Kur’an-ı Kerim okutabiliyor. Sitede ayrıca düğün duyurusu, vefat gibi köyden ’son dakika’ gelişmelere de yer veriliyor. Sitede köylülerin yazdığı her türlü yazı da yayınlanıyor. Üvezliler artık web siteleriyle köyün geçim kaynağı olan gözleme, ayran ve mısırı tüm dünyaya duyurabiliyor.