Köylere taşımalı eczane talimatı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çankırı'da, sağlıkta yeni hamleleri anlattı.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan ve yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından bir basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Akdağ, Çankırı’daki sağlık çalışmalarını değerlendirdiklerini, ilde, aile hekimliğinin büyük bir başarı ile yürüdüğünü gördüklerini söyledi. Çankırı’nın kırsalının geniş olması, kırsala verilecek hizmetler açısından bakanlığı daha uyanık olmaya zorladığını kaydeden Akdağ, ”İl Sağlık Müdürlüğü’nün anne ölümü açısından önemli başarı gösterdiğini görüyoruz. Son üç yıl içerisinde anne ölümü yaşanmamış. İl merkezinde bulunan özel hastane ile Devlet Hastanesi arasında daha fazla işbirliği oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

Çankırı’da köy nüfusunun fazla olması nedeniyle köylere ağırlık verdiklerini ifade eden Akdağ, şu bilgileri verdi:

”Köylerimizde taşımalı eczane sistemi kurma talimatı verdik. Kuduz ve Kırım Kongo ile çalışmaların yoğunlaşması kararını aldık. Bütün kamu ve özel sağlık merkezini değerlendirdik. Özellikle Çerkeş ilindeki hastanenin 2002 yılında bitirilmiş olmasına rağmen yapı dayanıklılığıyla ilgili bir sorun var. Eğer bu hastane ile bir güçlendirme yapamayacaksak Çerkeş’e yeni bir hastane yapılacak.”

Bakan Akdağ, bir gazetecinin, Çankırı il sınırları içerisinde bulunan Tuz Mağarasının sağlık turizmine kazandırılması için Bakanlık tarafından herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorusunu yanıtlarken de şunları söyledi:

”Özellikle sağlık turizmi Türkiye’de özel sektör tarafından geliştiriliyor. Özel sektörün bizden bir talebi olursa biz de bakanlık olarak buna gereken desteği veririz. Sağlık turizmi, özellikle yurt dışından gelecek kişileri kastediyorsak daha çok özel sektörün meselesi. İlin bu anlamda teşvikçi olması gerekir. Biz gereken teşviki sağlarız.”

Toplantıya, Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, Ak Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman, Belediye Başkan Vekili Celal Kaman ve çok sayıda sağlık müdürlüğü çalışanı katıldı.