Köylere WC geliyor!

CHP'li vekillerin başını çektiği ve adını 'Medeniyet Projesi' koydukları proje kapsamında tuvalet ve banyo kabinleri köylere dağıtılmaya başlandı.

Hülya Avşar’ın köyü olarak bilinen Ardahan’ın Hoçvan bölgesine bağlı Hasköy Camisi önüne konulan tuvalet ve banyonun, köylü vatandaşların meraklı bakışları altında açılışını yapan CHP’li vekiller, yapılan hizmetin anlamını ve değerini anlatmaya çalıştılar. Ardahanlı olup da dışarda oturan veya Ardahan’dan kız verdikleri yabancı insanların evlerde tuvalet ve banyo olmadığı için kolay kolay gelmediklerini hatırlatan Öğüt, artık buna bir son vermenin zamanının geldiğini dile getirdi. Öğüt, ”Namazdan bahsediyoruz, abdesten bahsediyoruz. Söyler misiniz, temizlik olmadan namaz olur mu, abdest olur mu. Yıllardır evlerimizde ilkel şartlarda görerek yaptığımız temizliğin olduğunu zannediyoruz. Peygamber Efendimiz ‘Temizlik imandan gelir demiş’ İmanın olması için en önemli şart temizliktir. İşte size medeniyet, işte size temizlik” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ersin Arıoğlu da temziliğin önemine vurgu yaparak, Müslümanlığın birinci şartı olan temizliğin ilkel şartlarda yapılmasının kabul edilir bir şey olmadığını ve herkesin, medeniyetin başladığı yer olarak bilinen tuvalet ve banyo ihtiyacını en iyi şekilde görmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan Arıoğlu, uzun yıllar deprem uzmanı olarak bu bölgelerde görev yaptığını ve yapılan kabinlerin depreme dayanıklı olması için hassasiyet gösterildiğini dile getirdi. Kabinleri yaparken, maliyetini mümkün olduğu kadar düşürmeye ve kalitesini yükseltmeye özen gösterildiğini hatırlatan Arıoğlu, köylülerin bu kabinleri kendi malları gibi koruması gerektiğini belirtti. Camiler için ayrı bir projenin gündemde olduğunu hatırlatan Arıoğlu, buraya koyulan kabinin aslında ev tipi olduğunu, ama köylüye örnek olsun diye buraya konulduğunu söyledi.

Ardahan İl Müftüsü Yüksel Kaymak ise yapılan hizmetin çok büyük olduğunu ve değerinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Başından geçen bir anısını anlatan Kaymak, namaz kılmak için girdikleri bir köy camisinde abdest alacak su olmadığını ve bundan daha kötü bir şeyi düşünemediğini kaydetti. CHP’li milletvekillerine teşekkür eden Kaymak, tuvalet ve banyoların sayısının artması temennisinde bulundu.

Kurulan kabinde Hasköylü bir çocuk, orada bulunan insanlara aldırış etmeden banyosunu yapıp, kurulandıktan sonra dışarı çıktı.