Köylü orman yangınlarını söndürmede başarılı olunca su tankı dağıtımı arttırıldı

Orman yangınlarıyla mücadele için köylülere çekilebilir su tankı dağıtan Orman Genel Müdürlüğü, dağıtılan su tankerlerinin yangınları söndürmede başarılı olması üzerine çalışmalarını hızlandırdı.

Orman yangınlarıyla mücadele için köylülere çekilebilir su tankı dağıtan Orman Genel Müdürlüğü, dağıtılan su tankerlerinin yangınları söndürmede başarılı olması üzerine çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü, orman köylülerine 40 adet su tankı daha dağıttı.

    Su tankları, Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle köylülere teslim edildi. Törende konuşan Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz, ülke ormanlarının korunması, geliştirilmesi ve topluma çok yönlü faydalar sunacak şekilde işletilmesinin görevleri olduğunu söyledi.

    Arazi uygulamalarına yönelik çalışmalarda orman işletme müdürlükleri ve şefliklerinin ağırlığının önemli olduğunu kaydeden Türkyılmaz, “Bu nedenle özellikle işletme müdürlükleri ve bunlara bağlı şefliklerin çalışmalarında bilgi ve tecrübenin yanında köy muhtarlıklarıyla birlikte çalışmaları büyük önem arz ediyor. Bölge Müdürlüğümüzün son on yıllık ortalamalarına göre yılda çıkan 59 adet yangında ortalama olarak 158 hektar ormanlık alan zarar görmekte iken, 107 adet yangında da ortalama olarak 53 hektar ziraat alanı zarar görmektedir. Ancak çalışmalar göstermektedir ki halkın geniş katılımı olmayan hiçbir faaliyet neticesini çabuk vermemektedir. Bu nedenle geçen yıl 20 köyümüze çekilebilir su tankı dağıtmıştık. Su tankerlerinin uygulamadaki faydalarını gördükten sonra yine bu yıl 40 adet çekilebilir su tankı dağıtıyoruz. 2013 yılı içinde de 40 adet su tankı dağıtmayı planladık.” diye konuştu.

    Köylülere 100 adet su tankı dağıtmayı hedeflediklerini ifade eden Türkyılmaz, şunları dedi; “Su tanklarının ışıklandırma, fren ve park donanımı mevcuttur. 2,5 ton su kapasitesine sahiptir. İki adet tabancasıyla su çıkışı yapmaktadır. Pompa sistemi başka su kaynağından aldığı suyu kullanma özelliğine sahiptir. Hareket halindeyken geçtiği zemini ıslatma özelliğine sahiptir. Unutmayın ki orman veya ziraat yangınlarında erken müdahale can ve mal kaybını en aza indirmektedir. Bu nedenle muhtarlarımıza yangın sezonunda ki işbirliklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

    Törene katılan Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise orman yangınlarının tahrip edici bir afet olduğunu dile getirdi. Yangınları önlemeye yönelik alınacak tedbirlerin söndürmeye katılan birimlerin üzerindeki yükü de hafifleteceğini kaydeden Büyük, “Köylerimize köylülerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah en güzel şekilde değerlendirirler kullanırlar ve zararlarından, ziyanından da yangınların kurtulmuş olurlar.” dedi.