Köylüler ‘asbest’ten habersiz

Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından Bala ve Haymana'nın bazı köylerinin toprak ve kayaçlarında kansorejen madde içeren ''asbest''in bulunduğun açıklanmasının ardından gözler söz konusu köylere çevrildi.

Asbestin bulunduğu yerde toprağın yer değiştirilmemesi gerektiğine dair bilgilerin olmasına rağmen bölgede köy hizmetlerine ait araçların yol yapımı için toprak taşıması dikkat çekti. Muhtarlığını yaptığı Benam Köyü’nde asbest maddesi olduğunu gazetelerden öğrenen Musa Kazım Kuyrukçu, resmi makamlardan kendilerine hiç bir açıklama gelmediğinden yakındı. Kuyrukçu, ”Ölüm toprağından öldükten sonra mı haberimiz olacak” şeklinde tepkisini dile getirdi. Karaali’de yaşayan belde sakinleri ise asbestten habersiz olduklarını söyleyerek, bu maddenin beldelerinde toprak satışını etkilemek için ortaya atıldığı iddiasında bulundu. Geçen yıl buğday ekiminden yeterli ürün elde edemeyen Hikmet Yıldırım, bu durumun beldelerinde olduğu söylenen asbesten kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Gölbaşı Koruma Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda MTA tarafından Bala ve Haymana çevresinde yapılan inceleme ve analizler sonucunda Bala’nın Karaali Beldesi ile Benam Köyü çevresinde kanserojen madde içeren asbeste rastlandığı öne sürülmüştü. ”Karaali ve Benam’da kansere neden olan asbest belirlendi” şeklinde haberlerin gazetelere yansıması üzerine gözler bu bölgeye çevrildi.

Köy muhtarı ile köylülerin durumdan habersiz olduğu ortaya çıktı. Kendilerine böyle bir bilgi ulaşmadığını söyleyen Benam Köyü Muhtarı Musa Kazım Kuyrukçu, ”Ölüm toprağından öldükten sonra mı haberimiz olacak” şeklinde tepkisini dile getirerek, ”Ben durumu gazetelerden öğrendim. Bu köyde 13 yıllık muhtarlık yapıyorum. Böyle bir şeye rastlamadım. Yetkililerden bize böyle bir şey bildirilmedi. O nedenle de köylüleri herhangi bir konuda bilgilendirmemiz olmadı” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda kanal açma çalışmaları sırasında asbest içeren boruların kullanıldığının öğrenilmesi üzerine hemen bunları değiştirdiklerini söyleyen Muhtar Kuyrukçu, ”Şimdi de böyle bir şey varsa hemen gerekeni yaparız. Gazetelerde yazan şeylerin doğruluğu konusunda bilgi sahibi değiliz” dedi. Muhtar Kuyrukçu, her yerde olduğu gibi kendi köylerinde de kanser vakalarının görüldüğünü ancak bu durumun olağandışı boyutlarda olmadığını dile getirdi.

Karaali Belde Belediyesi Başkanlığı’na da konuyla ilgili her hangi bir resmi raporun ulaşmadığı öğrenilirken konu hakkında MTA’yı arayan belediye yetkilileri kurumun henüz çalışmasını tamamlamadığı bilgisine ulaştı.

Belde sakinleri de konudan habersiz olduklarını dile getirerek, asbest maddesinin topraklarında bulunmadığını savundu. Hikmet Yıldırım isimli vatandaş, ”Bu haberi televizyondan seyrettim. Bu maddenin toprağa nasıl karıştığını bilmiyorum. Yanlız son zamanlarda ekinlerimizde bozulma var. Bu maddeyle alakası nedir bilmiyorum” dedi.

Konudan habersiz olan diğer belde sakinleri ise asbest iddiasının topraklarının değerinin düşürmek için ortaya atıldığı iddiasında bulundu.

Gündelik yaşamlarına devam eden belde sakinleri ve köylüler yetkililerin kendilerine daha detaylı bilgi vermesi için istekde bulundu.

Öte yandan asbest maddesinin bulunduğu bölgede toprağın yer değiştirilmemesi gerektiği bilgilerin olmasına rağmen Köy Hizmetleri’ne ait araçların tepelik alandan yol yapımı için toprak taşıması dikkat çekti.