Köylüler karakucak güreşlerine destek bekliyor


Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Hacaalanı yaylasında yaklaşık 100 yıldır düzenlenen şenlikler kapsamında yapılan karakucak güreşleri destek bekliyor.

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Hacaalanı yaylasında yaklaşık 100 yıldır düzenlenen şenlikler kapsamında yapılan karakucak güreşleri destek bekliyor.

Şenlikler kapsamında köy meydanında yapılan güreşler sonucunda Başpehlivan Zeynel Avcı oldu. Hacalanı şenliklerinin yaklaşık bir asır önce cirit yarışlarıyla başladığını, günümüzde ise karakucak güreşleriyle devam ettiğini belirten köy muhtarı Ahmet Ahmet Çiftçi, “Amacımız ata sporunu yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır.” dedi.

Geçmiş dönemlerde güreş federasyonundan büyük destek gördüklerini belirten Muhtar Çiftçi, son yıllarda şenliklerin sönük geçtiğini bunun da en büyük sebebinin federasyonun desteğini geri çekmesi olduğunu kaydetti. Karakucak güreşlerini düzenlemede sıkıntı çektiklerini aktaran Çiftçi, “Federasyon milli güreşçi olmazsa yada kendisinin gönderdiği sporcular güreşmez ise destek vermiyor. Ata sporumuzun yaşatılabilmesi için de gerekli tedbirlerin alınıp bize kolaylık sağlanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Güreşlere ilginin yoğun olmasına rağmen destek bulamadıklarını aktaran muhtar, “Federasyon sporcu gönderse bile amatör güreşçilerimiz zorda kalıyor. Profesyonel güreşçiler ödülleri alıp gidiyor. 7’den 70 ‘e karakucak güreşlerine ilgi var ama destek yok. Destek olmadığı için ata sporumuzu yaşatmakta zorlanıyoruz.” diye konuştu.

Güreşlerin sonunda konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise Hacıalanı güreşlerinin her yıl yoğun talep gördüğünü ve güreşleri izlemek için insanların bölgeye adeta akın ettiğini kaydetti. Şenlikler, ünlü sanatçı Yusuf Güney’in konseriyle sona erdi.