Köylüler Kuşgribinden şüphelenilerek ilaçlanarak dezenfekte edildi

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde kuş gribi şüphesiyle kanatlıları itlaf edilen 4 köyde kümesler ilaçlandı.

Altılı Zaimgeçiti köyünden kuş gribi şüphesiyle Fatma Uylu (49), Kiraz Uylu (32) ve Mustafa Açılır (20) kuş gribi şüphesiyle önce Akdağmadeni Devlet Hastanesine ardından da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Kız kardeşi Fatma Uylu ve gelini Kiraz Uylu’nun grip ve soğuk algınlığından dolayı Akdağmadeni Devlet Hastanesi’ne gittiğini ifade eden Nail Uylu, “Hastalık şüphesiyle kız kardeşim ve gelinim gözlem altına alındı ordanda Sivas’a gönderildi. Ancak hastalıkla ilgili hiçbir sonuç çıkmadı” dedi.

Aynı köyden Hamit Altınöz, köyde kuş gribi vakasının bulunmadığını belirterek, “Köyümüze geldiler tüm tavukları toplayarak itlaf ettiler. Bugünde köyümüzden 3 kişi hastaneye kaldırdılar” dedi. Hasan Altınöz ise devletin köyde gerekli önlemleri aldığını ifade ederek, kuş gribi hastalığının abartıldığını iddia etti.

Yozgat Valisi Gökhan Sözer, Akdağmadeni ilçesine kuş gribi şüphesi bulunan 4 köyde toplam 2 bin 500 kanatlının itlaf edildiğini belirterek, “Çevre köylerde de bir dizi önlemler alındı. Diğer köylerde bulunan kanatlıların kümeslerde tutulması istendi. Ayrıca Tarım İl Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz gerekli tüm tedbirleri almıştır” dedi.

Akdağmadeni ilçesine kanatlı giriş çıkışının da yasaklandığı öğrenildi.